Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Czy wiesz, że

Chiny

Kodeks T'ang jest jednym z najdonioślejszych kodeksów prawnych starożytnych Chin, mającym duży wpływ na legislaturę kolejnych dynastii rządzących Chinami, jak i innych krajów Wschodniej Azji. Prace nad kodeksem rozpoczęły się w 624 roku, a zakończyły w 637 roku z kilkoma późniejszymi zmianami.

Prawo określone w kodeksie T'ang było znaczącą zmianą w dotychczasowych uregulowaniach, którym zarzucono zbyt surową penalizację. Mimo złagodzenia przepisów, w tym dotyczących oferowania i przyjmowania łapówek, za czasów dynastii T'ang panował względny spokój i porządek, a więzienia były często puste i rzadko skazywano na śmierć.

Przepis 138 omawianego kodeksu nakazywał, by urzędnik, który przyjął łapówkę wartości stopy cienkiego jedwabiu został wychłostany stoma rózgami. Urzędnik akceptujący łapówkę wartości 15 zwojów cienkiego jedwabiu (jeden zwój mógł być zamieniony na konia), powinien zostać powieszony. Artykuł 160 tegoż kodeksu stanowi, że urzędnikowi państwowemu używającemu swojej władzy do uzyskania na własność ziemi o powierzchni jednego mu (1mu = 0.07 ha), będzie wymierzona kara  60 biczów lub do dwóch lat więzienia.

Według tego kodeksu, kary dla urzędników rządowych były dużo wyższe niż dla zwykłych obywateli dopuszczających  się malwersacji. Przepis 164 nakazuje wymierzenie kary tylko 10 uderzeń bambusa osobie, która dopuściła się przekupstwa o wartości 1 mu ziemi, z maksymalna karą roku więzienia, co było karą niewątpliwie niższą niż w przypadku uwikłanych w korupcję urzędników. Przepisy te wskazują na doniosłość zarządzania administracją w czasach dynastii T'ang.


Opracowano na podstawie artykułu Limin Wang, profesora na Wydziale Prawa i Polityki Uniwestetu Chin Wschodnich, Prezydenta Związku Historii Prawa. Artykuł edytowny przez: Xianwei Peng, Yong Wang Zhangyong Shu, opublikowano w US-China Law Review, lipiec 2005, volume 2, nr 5.

do góry