Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Czy wiesz, że

Motyw korupcji w malarstwie

Artyści amerykańscy przedstawiali Sprawiedliwość jako postać - ikonę, porównując ją do ideału kobiety w XIX wieku - autorytetu moralnego, ostoję stabilności i domowego ogniska. W tym odniesieniu Sprawiedliwość bardziej była utożsamiana z ochroną aniżeli z przywództwem.

 Kobiece alegorie w sztuce przedstawiały w wiekszości cnoty, jednak zdarzało się, że  posługiwano się nimi do reperezentowania przeciwieństwa Sprawiedliwości. W tych przypadkach tradycyjne cechy kobiecości - piękno i cnota zostały zarzucone dla bardziej współczesnej reprezentacji - kobiety, która zeszła na złą drogę.
 

Przykładem artysty, który wykorzystał dwa przeciwstawne wizerunki kobiety w cyklu prac był Elihu Vedder  (1836–1923),  amerykański malarz - symbolista, ilustrator i poeta.  Jedna  z nich, zatytułowana "Good Administration", ukazuje Sprawiedliwość jako ikoniczną, niezłomną postać w szacie klasycznej, dzierżącą  wagi w obu dłoniach. W kontraście do tego wizerunku została, namalowana w 1896 roku, "Corrupt Legislation", przedstawiona jako kobieta upadła. Podczas, gdy Sprawiedliwość ma klasyczny strój, to już na obrazie "Skorumpowana legislacja"  kobieta w całości uosabia zepsuty świat. Jej strój jest świadomie nie-klasyczny, a głeboki dekolt,  wyeksponowany biust, włosy w nieładzie,  nawet sposób, w jaki siedzi, ukazuje jej niebezpieczeństwo właśnie poprzez seksualność,  a więc pokusę i pożądanie - charakterystyczne również dla korupcji.

Z czasem, kiedy społeczeństwo amerykańskie ugruntowało własnych bohaterów, a nacjonalistyczne nastawienie wzięło górę, zmienił się również  gust. Odtąd decydowano się na reprezentowanie Sprawiedliwości poprzez malowanie scen utożsamianych z lokalną i narodową historią.


Obrazy "Corrupted Legislation" i "Good Administration" znajdują się w Waszyngtonie, zdobią główne pomieszczenie czytelni Biblioteki Kongresu w budynku im. Tomasa Jeffersona. Fotografie autorstwa Carol Highsmith


Artykuł powstał m.in. w oparciu o inforamcje zawarte w  "Law in America. An Illustrated Celebration" B.Kauffman, B.Collier. Beaux arts editions. 2001


Pobierz

 

do góry