Nawigacja

Raporty sytuacyjne

Oświadczenie AKOP

Oświadczenie Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych nt. zmian w polityce antykorupcyjnej rządu

 

 

 

  


Koalicja z zaskoczeniem przyjęła zapowiedzianą przez Premiera Donalda Tuska likwidację stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych i przekazanie realizacji jego zadań dotyczących prewencji antykorupcyjnej do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Koalicja krytycznie podchodziła do działań podejmowanych przez panią minister Julię Piterę, która przez całą kadencję nie przygotowała programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych. Nie oznacza to jednak, że uznajemy za właściwe zlikwidowanie stanowiska Pełnomocnika i przekazanie realizacji jego zadań do CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało powołane jako służba specjalna podlegająca bezpośrednio premierowi. Od pewnego czasu CBA przykłada większą wagę do prowadzenia działań prewencyjnych, ale jako służba specjalna ma swoje ograniczenia. Nierealne wydaje nam się, by CBA w krótkim czasie zdołało przekształcić się w niezależną, wielofunkcyjną instytucję, która będzie rzeczywiście równoważnie traktować swoje zadania represyjne i prewencyjne.

Niepokoi nas także, że mimo, iż zbliża się już koniec 2011 r., rząd nie przyjął Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2011-16, który został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie wiadomo, gdzie po zapowiedzianym podziale MSWiA znajdzie się miejsce dla jednostki, w której przygotowano Program. Możliwe jest, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, na czele którego stoi były koordynator ds. służb specjalnych.

Uważamy, że w tak poważnej sprawie jaką jest przeciwdziałanie korupcji powinna zostać zachowana równowaga między prowadzeniem działań śledczych a prewencją. Przekazanie obowiązków Pełnomocnika do CBA oraz ewentualne objęcie nadzoru nad jednostką przygotowującą Program przez byłego sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych nie daje gwarancji zachowania tej równowagi.

Obawiamy się, że rozpoczynający właśnie pracę rząd całkowicie zaniedba prewencję antykorupcyjną.


Członkowie Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych:

Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Komunikacji Społecznej, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Program Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, Stowarzyszenie Normalne Państwo, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Warszawa, 22 listopada 2011 r.
Więcej informacji:
Grażyna Kopińska
Dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego
Tel. 22-536-02-58 i 607 156 906

 

Zobacz Oświadczenie na stronie AKOP

 

 

 

 

do góry