Nawigacja

Raporty sytuacyjne

Antykorupcyjne wytyczne największych banków

Skupiająca czołowe banki świata Grupa Wolfsberg opublikowała zaktualizowane wytyczne dotyczące redukcji ryzyka korupcji i przeciwdziałania tego typu przestępczości w sektorze bankowym.

Wydany w sierpniu 2011 roku dokument nosi nazwę "Wolfsberg Anti-Corruption Guidance” stanowi zrewidowaną, poszerzoną wersję wskazówek z 2007 roku. Zawiera on precyzyjne rady dla międzynarodowych instytucji finansowych, jak usprawnić własne programy antykorupcyjne, zwalczać powiązaną przestępczość czy minimalizować ryzyko. Opracowanie odnosi się zarówno do korupcji na poziomie pracowniczym, jak i do tej na poziomie całych organizacji. Zaznacza przy tym istotę współdziałania w zapobieganiu przestępstwom, jak również groźby, że korupcja pociągnie za sobą zwiększenie ryzyka prania pieniędzy.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na takie kwestie, jak dołożenie należytej staranności przy wykorzystywaniu pośredników czy udzielanie wsparcia na cele dobroczynne lub politycznych dotacji. Nacisk położono również na odpowiednią komunikację z pracownikami i podnoszenie ich świadomości poprzez odpowiednie szkolenia oraz na nadzór i monitoring. Potrzebne jest to o tyle, iż zwłaszcza w przypadku dużych instytucji o rozbudowanej strukturze i prowadzącej wiele złożonych transakcji, niezwykle trudno jest odróżnić te, które łamią prawo od tych absolutnie legalnych.

Grupa Wolfsberg (Wolfsberg Group) skupia 11 największych światowych banków. Należą do niej Banco Santander; Tokyo-Mitsubishi-UFJ; Barclays; Citigroup; Credit Suisse; Deutsche Bank; Goldman Sachs; HSBC; JP Morgan Chase; Société Générale oraz UBS.

 Źródło:

http://www.wolfsberg-principles.com/

http://www.wolfsberg-principles.com/pdf/Wolfsberg%20Anti%20Corruption%20Guidance%20Paper%20August%2018-2011%20%28Published%29.pdf

http://www.trust.org/trustlaw/news/worlds-largest-banks-update-anti-corruption-guidance

 

 

Pliki do pobrania

do góry