Nawigacja

Rankingi korupcji

Euro Health Consumer Index 2012 nt. korupcji

Opublikowany 14 maja 2012 roku w Brukseli raport „Euro Health Consumer Index 2012” bada jakość opieki zdrowotnej, a zarazem stanowi ranking służby zdrowia w 34 europejskich państwach. Jedną ze składowych branych pod uwagę przy ustalaniu wyników jest korupcja przy dostępie do usług medycznych.

Warszawa w rankingu wypada słabo. Polska służba zdrowia sklasyfikowana została dopiero na 27. pozycji, co stawia nas w ogonie zestawionych krajów. Na ostateczną ocenę jakości narodowych systemów opieki zdrowotnej złożyła się wypadkowa punktów, jakie państwa uzyskały w 6 uwzględnionych kategoriach:

  1. prawa pacjenta i dostęp do informacji,
  2. czas oczekiwania na zabiegi,
  3. wyniki leczenia,
  4. zakres usług świadczonych przez system opieki zdrowotnej,
  5. dostęp do leków,
  6. stopień zinformatyzowania służby zdrowia (e-health).Jedną ze składowych kategorii nr 4 stanowiła odpowiedź na pytanie dotyczące nieoficjalnych opłat za usługi medyczne. W tej klasyfikacji Polska uplasowała się na 8. miejscu od końca, co oznacza, że większość odpowiedzi potwierdzała płacenie łapówek w służbie zdrowia. W porównaniu z poprzednimi edycjami badania z lat 2008 oraz 2009 sytuacja Polski nie uległa poprawie, gdyż poprzednio również klasyfikowano ją na odległych lokatach.

Raport przygotowała szwedzka instytucja Health Consumer Powerhouse, zajmująca się monitoringiem sytuacji w europejskiej służbie zdrowia.

Źródła:

http://www.healthpowerhouse.com/files/Report-EHCI-2012.pdf

 

 

do góry