Nawigacja

Rankingi korupcji

Indeks Percepcji Korupcji 2010

W dniu 26 października 2010 roku międzynarodowa organizacja pozarządowa specjalizująca się w walce z korupcją, Transparency International (TI), opublikowała wyniki dorocznego badania postrzegania skali korupcji w 178 państwach świata – Indeks Percepcji Korupcji 2010.

Kolejny raz na pierwszym miejscu uplasowała się Nowa Zelandia, tym razem ex aequo z Danią i Singapurem. Miejsce to zapewnił im wynik na poziomie 9,3 punktu na skali na której 10 punktów oznacza brak korupcji, zaś 0 jej wszechobecność. Dla porównania w 2009 roku Nowa Zelandia zwyciężyła z wynikiem 9,4 punktu.


Skład w pierwszej 10 zasadniczo nie uległ zmianie, podobnie jak na dole rankingu, gdzie ponownie sklasyfikowane zostały te same państwa. Jedyny zauważalny wyjątek stanowi Iran, który opuścił dół rankingu i awansował aż o 22 pozycje.

Najgorsza trójka to odpowiednio Somalia (z wynikiem 1,1 punktu, podobnie jak w 2009 roku), Myanmar (1,4 punktu, podobnie jak w 2009 roku) oraz Afganistan (1,4 punktu, zysk o 0,1 punktu w porównaniu z 2009 rokiem).

Polska aktualnie uzyskała 5,3 punktu, dzięki czemu znalazła się na 41 miejscu, które dzieli z Kostaryką i Omanem. W porównaniu z rokiem 2009 oznacza to poprawę wyniku o 0,3 punktu oraz awans o 8 miejsc, jako że w poprzedniej edycji Indeksu Polskę sklasyfikowano na 49 miejscu z wynikiem 5,0 punktu. Tegoroczny rezultat pozwolił na wyprzedzenie Węgier i uplasowanie się na 3 miejscu pośród państw postkomunistycznych, ustępując jedynie Estonii i Słowenii.

Spośród wszystkich 178 objętych badaniem państw, niemal trzy czwarte osiągnęło wynik poniżej 5 punktów wyznaczających środek zaprojektowanej przez TI skali, co zdaniem autorów raportu wskazuje, iż korupcja w dalszym ciągu pozostaje jedną z głównych przeszkód w rozwoju państw.

 

Pliki do pobrania

do góry