Nawigacja

Rankingi korupcji

Światowy Barometr Korupcji 2006

Światowy Barometr Korupcji 2006 został opublikowany 7 grudnia 2006 przez Transparency International i była to czwarta edycja sondażu, odbywającego się od 2002 roku, przeprowadzona na zlecenie TI przez Gallup International.

W Światowym Barometrze Korupcji 2006 ankietowano prawie 60 tysięcy osób z 63 krajów, a sondaż miał odpowiedzieć na pytanie, które sfery życia są najbardziej dotknięte korupcją, który z sektorów publicznych jest najbardziej skorumpowany oraz ocenić działania rządu w walce z tym zjawiskiem. Badanie w Polsce przeprowadzono w trzecim kwartale 2006 roku a pytania w nim zawarte dotyczyły nie tylko rozmiarów korupcji, ale także postrzegania tego zjawiska z punktu widzenia obywatela.

Wyniki Światowego Barometru Korupcji 2006 są poprzedzone informacjami o kraju, zawartych konwencjach, opisem sytuacji prawnej i zmianach legislacyjnych. Doświadczenia polskie przedstawiono na tle innych krajów Unii Europejskiej. W formie tabel wraz z krótkim komentarzem odniesiono się do antykorupcyjnych programów rządowych i ich oceny przez społeczeństwo, stopnia skorumpowania poszczególnych sektorów publicznych. Omówiono również wpływ korupcji na życie polityczne, osobiste i przedsiębiorczość.
 

 

Pliki do pobrania

do góry