Nawigacja

Badania opinii społecznej

20.04.2010 41 procent Czechów daje łapówki

20.04.2010

Czesi stopniowo coraz bardziej przyzwyczajają się do płacenia łapówek. Ponad 41 procent z nich przyznało, że przynajmniej raz dało łapówkę. Niemal jedna trzecia zgadza się z opinią, że kto może, a nie bierze, niepotrzebnie szkodzi sobie i swojej rodzinie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą GfK Czech.

 

Podczas gdy z opinią, że łapownictwo jest nieodłącznym elementem życia zgadzało się w 1998 roku 22 procent ankietowanych, w 2009 roku odsetek ten wzrósł do 30 procent. Podobny odsetek uznał, że niewykorzystywanie możliwości przyjmowania łapówek jest zbytecznym szkodzeniem sobie i rodzinie. Od 1998 roku liczba ta wzrosła o 12 punktów procentowych. Z drugiej strony spada liczba tych, którzy są zdania, że nie ma potrzeby wręczania łapówek. W 1998 roku uważało tak 32 procent osób, zaś w 2009 roku już tylko 26 procent.

Jak przytoczył portal novinky.cz, zdaniem dyrektora ds. handlu i marketingu agencji, Jaroslava Jíry, alarmujące są nie same liczby, ale fakt, że z roku na rok wzrasta odsetek osób, które są zdania, że branie łapówek nie stanowi aż tak  wielkiego problemu. „Wraca socjalistyczny sposób myślenia – kto nie bierze łapówek, okrada rodzinę”, stwierdził Jíra. „W sumie tych, którzy przyznali się, że kiedykolwiek dali łapówkę, jest 41 procent. I nawet jeśli jedna trzecia twierdzi, że daje tylko sporadycznie, jest to liczba bardzo niepokojąca”, dodał dyrektor.

Do płacenia łapówek przyznała się co prawda mniejsza część ankietowanych, jednak ich odsetek jest najwyższy od kiedy badanie jest realizowane. Stanowczo odrzuciło taką możliwość 55 procent respondentów. Powolny, ale stały trend spadkowy można zauważyć wśród odsetka osób deklarujących, że wręczanie łapówek jest niemoralne. Od 1998 roku ich liczba spadła o 11 punktów procentowych, do poziomu 74 procent.

Wyniki przeprowadzonego badania dowodzą, że w Czechach wzrasta społeczne przyzwolenie dla korupcji.

Zobacz komunikat prasowy z przeprowadzonego badania (w jęz. czeskim)Źródło: gfk.cz  (22.03.2010), novinky.cz (23.03.2010)

do góry