Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Chcieli 6 mln zł za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

  • Chcieli 6 mln zł za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego
    Chcieli 6 mln zł za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Agenci Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 5 osób w sprawie powoływania się na wpływy wśród parlamentarzystów, osób pełniących funkcje w urzędach centralnych – ministerstwach oraz wśród osób pełniących funkcje publiczne w samorządach. Zatrzymani to biznesmen z Krakowa, właściciel gruntów pochodzący z Szydłowca oraz dwóch biznesmenów z Łodzi. Jeden z zatrzymanych to obcokrajowiec.

Do zatrzymania doszło na spotkaniu biznesowym, w jednej w restauracji w podłódzkim Rzgowie, gdy omawiano szczegóły aktu notarialnego, który miał zostać podpisany kolejnego dnia, a stanowił on podstawowy element całej transakcji.

Zatrzymani byli mocno zaskoczeni, nie spodziewali się takiej akcji CBA.

Za 6 mln zł łapówki, która miała być wręczona decydentom i mającym lobbować, załatwiać sprawę parlamentarzystom oraz urzędnikom, zatrzymani oferowali  koncesję, zezwolenia na eksploatację, odrolnienie 50 ha terenu leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz przede wszystkim wysokie rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.

Ustalenia CBA wskazują, że zatrzymani prowadzili swój przestępczy proceder przez ostanie dwa-trzy miesiące.

Inwestor miał nabyć za 32 mln zł teren kamieniołomu i przyległy do niego duży obszar o charakterze rekreacyjnym, a zatrzymani gwarantowali szybki zwrot inwestycji. Oprócz pieniędzy z wydobycia i sprzedaży surowców budowlanych, zyski miał przynosić wybudowany od podstaw ośrodek spa, rehabilitacji oraz termy. W zamian za możliwość zyskownej inwestycji, za załatwienie spraw urzędowych i pozwoleń na m.in. geotermię, nielegalni pośrednicy chcieli udziałów w spółce obsługującej ten nowopowstały kurort oraz stanowisk menadżerskich. Cała akcja była odpowiednio „opakowana”, uwiarygodniana m.in. spotkaniami, które odbywały się w instytucjach i biurach parlamentarzystów bez ich udziału.

Zatrzymani przez łódzkich agentów CBA usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, gdzie trafią zgromadzone przez Biuro dowody i materiały w tej sprawie.

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 31.01.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry