Nawigacja

Retrospekcje

Al Capone skazany

Najsłynniejszy gangster Ameryki, Al Capone, został skazany za oszustwa podatkowe 17 października 1931 roku. Dorobił się majątku na nielegalnym hazardzie, prostytucji i handlu alkoholem, który przynosił zysk nawet do 60 milionów dolarów rocznie.

Był też odpowiedzialny za wiele aktów przemocy w świecie przestępczym i prawdopodobnym zleceniodawcą masakry w dzień św. Walentego 1929 roku, w której zginęło 7 członków rywalizującego gangu.

Mimo, że już za życia owiany był legendą, nigdy nie udowodniono mu ani morderstwa, ani wymuszeń, a jedynie oszustwa podatkowe, za które w 1931 roku został skazany na 6 i pół roku więzienia. Część wyroku odbył w osławionym więzieniu Alcatraz.

Opancerzony model jego Cadillaca został w 1932 roku zarekwirowany przez amerykański Departament Skarbu. Samochód ten służył potem za limuzynę prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi.

Capone zmarł w 1947 roku, kilka dni po swoich 48. urodzinach. Z powodu powikłań neurologicznych po chorobie wenerycznej przez ostatnie lata swojego życia niewiele pamiętał z gangsterskiej przeszłości.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że brat Ala Capone  - James Vincenzo -  był agentem federalnym i zajmował się egzekucją ustawy zakazującej handlu alkoholem. Po zniesieniu prohibicji w 1933 roku został sędzią pokoju. Aby uniknąć trudności wynikających z niesławy brata, Vincenzo zmienił nazwisko na Richard Hart.Źródła:

http://westernillinoismuseum.org/blog/2012/07/03/the-western-illinois-museum-to-present-a-reenactment-of-the-game-of-the-year/

http://www.chicagohs.org/history/capone.html 

do góry