Nawigacja

Retrospekcje

Awaria oświetlenia na stadionie West Ham United

3 listopada 1997 odbywała się kolejna runda spotkań Premiership, tym razem między dwoma londyńskimi drużynami - West Ham United i Crystal Palace.

Po 65 minutach przy remisie 2:2 na stadionie zgasło światło. Technikom udało się je zapalić na kilka sekund, po czym sędzia zmuszony był zakończyć mecz przed czasem. Kibice przekonani, że przyczyną egipskich ciemności była awaria oświetlania, zaczęli opuszczać stadion West Ham United.

Później miało się okazać, że winę ponosi nie technika, lecz łapówka wręczona personelowi stadionu. Za przekrętem stało trzech mężczyzn: Wai Yuen Liu, Eng Hwa Lim i Chee Kew Ong.

O łapówce dowiedziano się dopiero dwa lata po meczu, kiedy szajka chciała wyłączyć światło podczas meczu Carlton Athletic i Liverpoolu, w lutym 1999 roku. Zaoferowali oni bowiem ochroniarzowi Rogerowi  Firth’owi łapówkę w wysokości 20 tysięcy funtów w zamian za dostęp na teren obiektu. Ten z kolei, przy próbie przekupstwa 5 tysiącami funtów innego członka personelu, wpadł w sidła policji, a w raz z nim trzech prowodyrów.

Aresztowani przyznali się do obstawiania wyników meczów w zakładach na Dalekim Wschodzie. Według tamtejszych zwyczajów, gdy mecz zostawał przerwany, bukmacherzy płacili za wynik, jaki utrzymał się do przerwy. Pechowy pojedynek, gdyby plan się powiódł, mógł przynieść im 30 milionów funtów zysku.

Zatrzymanie mężczyzn pozwoliło również wykryć, że wpłynęli oni, bez wzbudzania podejrzeń na jeszcze jeden mecz Premiership – między Selhurst Park a Arsenal w grudniu 1997 roku.

Plan przez nich wykorzystany różnił się od metod stosowanych powszechnie, tj. przekupywania zawodników i sędziów, miał też  większe szanse powodzenia, ponieważ osoby zaangażowane w rozgrywki nie były niczego świadome.

Jak się okazało, jeden z podejrzanych Wai Yuen Liu był nałogowym hazardzistą i po ponad pół tysiącu wizytach w kasynie Golden Horseshoe w zachodnim Londynie stracił 120 tysięcy funtów, zadłużając się po uszy.

Wszyscy oskarżeni otrzymali kary od 18 miesięcy do 4 lat więzienia.

Źródła: onthisfootballday.com; independent.co.uk