Nawigacja

Retrospekcje

Skandal korupcyjny w baseballu

Baseball jest narodowym sportem Ameryki. Mecze zaczęto rozegrywać jeszcze w XIX wieku, a zaraz po tym wybuchł pierwszy skandal. Był rok 1877 roku, gdy Louisville Courier-Journal, wyjawił, że Louisville Grays ustawił październikowy mecz.

Następnego roku gracze Louisville zostali wykluczeni z rozgrywek. Przypadki korupcji zdarzały się i później, ale żadna akcja nie została podjęta, ponieważ właściciele klubów obawiali się porażki całego baseballu jako gałęzi przemysłu. Amerykanie przeżyli szok dopiero, gdy dowiedzieli się o reżyserowaniu meczów w latach 1919-1920. Gazety bębniły o skandalu, budząc sumienia kibiców i zmuszając władze do działania.

Plotki o ustawianiu meczów pojawiły się przed pierwszą grą Ligi Światowej w 1919, kiedy oczywiste było, że White Sox z Chicago ma fory w stosunku do Cincinnati Reds. Arnold Rothstein, nowojorski hazardzista, znany pod pseudonimem “The Big Bankroll” (ang. bankroll – finansowanie, zwitek banknotów) zgodził się finansować ustawienie meczu za 80 tysięcy dolarów. Kiedy obstawił wygraną drużyny z Cincinnati, inni gracze również zaczęli wycofywać się ze stawiania na White Sox. Opisał to „New York Times”, ale wtedy nie odniosło to oczekiwanego rezultatu.

Dowody w sprawie pojawiły się 24 września 1920 roku, gdy pitcher Rube Benton zeznał, że gracz Cubsów Buck Herzog oferował mu 800 dolarów za przegrany mecz, a także o 40 tysiącach dolarów, które wygrał jego kolega z drużyny ,obstawiając mecze w sezonie 1919 roku. W proceder uwikłanych było wielu zawodników White Sox ,o czym informował na pierwszej stronie New York Times.

Skandal spowodował rozwiązanie trzyosobowej Komisji Krajowej, która zarządzała rozgrywkami, a w jej miejsce powołano komisarza baseballu, którym został, bijąc kandydatury byłego prezydenta Williama  Tafta, generała Johna. J. Pershinga i generała Leonarda Wooda, sędzia federalny - Kenesaw Mountain Landis.Artykuł powstał w oparciu m.in. o infromacje zawarte na stronie historicbaseball.com (aut. Shaun Payne.Hugh Fullerton and the Press's revealing Coverage of the Black Sox Scandal, 1919-1921)

do góry