Nawigacja

Retrospekcje

Pomocna dłoń syna

Omri Szaron, członek Knessetu, izraelskiego parlamentu i syn premiera Izraela Ariela Szarona został 28 sierpnia 2005 roku oficjalnie postawiony w stan oskarżenia. Prokurator generalny Menachem Mazuz sformułował wobec niego korupcyjne zarzuty.

Na potrzeby kampanii wyborczej o przywództwo w partii Likud w 1999 roku, o które wówczas ubiegał się Ariel Szaron, Omri założył fikcyjną firmę Annex Research, za pomocą której finansował kampanię ojca z pominięciem obowiązujących przepisów. Choć ordynacja wyborcza zezwalała na wsparcie finansowe do wysokości 800 tysięcy  szekli, przyjął on na konto nieistniejącej firmy od różnych grup z kraju i zagranicy ponad 6 milionów szekli.

Omri zrezygnował z mandatu posła, co wiązało się z posiadaniem immunitetu, przyznał się do naruszenia prawa wyborczego, fałszowania dokumentów oraz składania fałszywych zeznań, w rezultacie czego 14 lutego został skazany na 9 miesięcy więzienia, 9 miesięcy zawieszenia praw publicznych i grzywnę 300 tys. szekli. Ostatecznie po apelacjach karę więzienia złagodzono do 7 miesięcy więzienia, którą odbywać zaczął 27 lutego 2008 roku.

Zarzutów natomiast uniknął Ariel Szaron, który twierdził, że sprawy prowadzenia kampanii powierzył synowi, jako zatrudnionemu do jej administrowania i sprawami finansów się nie interesował. Mówi się jednak, że Omri przyznając się do winy, ratował przed oskarżeniami ojca.

Źródła: Gazeta Wyorcza, Trybuna, Haaretz

do góry