Nawigacja

Retrospekcje

Niskie podatki za łapówki

10 lipca 2008 roku republikański członek senatu Alaski, John Cowdery, został oskarżony o zmowę z dyrektorami Veco Corp. i próbę przekupienia innego senatora w walce o regulacje podatkowe, które stawiały w uprzywilejowanej pozycji producentów ropy z North Slope.

Według 16 stronicowego aktu oskarżenia w 2006 roku Cowdery wraz z innymi legislatorami chciał przekazać 25 tysięcy dolarów senatorowi nazywając to darowizną na kampanię.

W 2006 roku w Senacie Alaski bowiem miała miejsce debata na temat opodatkowania przedsiębiorstw wydobywczych, co podniosłoby dochody stanu podczas wysokich cen ropy. Firma Veco lobbowała za 20 procentowym podatkiem (Petroleum Profits Tax – PPT) podczas, gdy legislatorzy optowali za wyższymi podatkami.

Cowdery i senator Don Olson byli wśród sześciu legislatorów, których biura zostały przeszukane przez agentów federalnych w sierpniu 2006, dając początek skandalowi korupcyjnemu, który wstrząsnął establishmentem na Alasce. Dyrektorzy Veco Bill Allen i Rick Smith przyznali się do przekupienia legislatorów w celu poparcia nowych podatków na ropę, przyznając, że senator Cowdery uczestniczył w tym planie.

Prokuratorzy dysponowali mocnymi dowodami w postaci nagrań rozmów telefonicznych.

W jednej z nich Smith powiedział Cowdery’emu: „Zdobędziemy tu trochę głosów”.

Ten, z kolei zaproponował: „Może kupimy trochę benzyny (…) No wiesz, on (Olson – przyp.red.) ma samoloty”

Smith: „ Yeah, yeah”

Cowdery: „To będzie bardzo proste i czyste”.

Smith w rozmowie dodał, że jego firma nie będzie miała problemów z czekami, jeśli tylko PPT przejdzie, podobnie jak projekt linii rurociągu, dodając: „Okay. Czyli, no wiesz, wychodzi na to, że…to koniec naszych problemów*”.

W innej rozmowie, według oskarżenia, Cowdery powiedział Allenowi, że przekazał już Olsonowi, iż rozważają darowiznę, ale będzie musiał głosować za podatkiem i nitką gazociągu. Dla Olsona nie stanowiło to problemu.

Gubernator Alaski Sarah Palin wezwała Cowdery’ego – najstarszego członka Senatu Alaski i przewodniczącego potężnego Komitetu ds. Zasad (Rules Committee) - do rezygnacji.

Kiedy przyjrzano się działalności Veco, okazało się, że również Sara Palin otrzymała pomoc od tej firmy. 3 września 2008 roku „International Herlad Tribune” podała, że podczas kampanii na zastępcę gubernatora stanu Palin otrzymała 4 i pół tysiąca dolarów, czyli 10 procent rocznego funduszu na ten cel.


* W rozmowie użyto sformułowania „come to Jesus time”, co oznacza, ostateczne podjęcie decyzji rozwiązującej problem
 

Źródła: en.wikipedia.org; usdoj.gov; adn.com; tpmmuckraker.talkingpointsmemo.com

do góry