Nawigacja

Retrospekcje

Rozmowa kontrolowana

13 maja 2003 roku Komisja powołana do zbadania tzw. afery „Rywingate” przesłuchała członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Jarosława Sellina.

Przyznał on, że Lew Rywin powołując się na „grupę trzymającą władzę”, a wcześniej na premiera Leszka Millera, zaproponował redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”, Adamowi Michnikowi, umieszczenie w ustawie o radiofonii i telewizji zapisu, który umożliwiał „Agorze” kupno kanału telewizyjnego „Polsat” za 17 milionów dolarów dla SLD.

Adama Michnika Komisja przesłuchała 8 lutego 2003 roku . Powiedział on, że Rywin oferował łapówkę w imieniu „grupy trzymającej władzę”, w tym szefa telewizji publicznej Roberta Kwiatkowskiego, przyznał jednak, że nie był w to zaangażowany premier Leszek Miller.

26 kwietnia przed Komisją stanął premier ogłaszając, że zamierza zmienić ustawę medialną. 13 maja wezwano Jarosłwa Sellina, który potwierdził, że Rywin rzeczywiście wystąpił z propozycją korupcyjną.

Proces Lwa Rywina rozpoczął się w Warszawie 2 grudnia 2003 roku równocześnie do toczących się przesłuchań przed komisją parlamentarną. Rywin nie przyznał się do winy, a pytania o rolę ekipy rządowej w aferze pozostawił bez odpowiedzi.

Został on skazany prawomocnym wyrokiem sądu na 2 lata więzienia oraz 100 tysięcy złotych grzywny za pomoc w płatnej protekcji ze strony nieustalonej grupy osób.


Źródła: freemedia.at; wyborcza.pl;.money.pl; wiadomosci.polska.pl

do góry