Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Dobre praktyki

06.08.2009 Brytyjska ustawa antykorupcyjna w praktyce

06.08.2009

Brytyjskie firmy wydają się nie zdawać sprawy z odpowiedzialności, jaka będzie na nich ciążyć, a także możliwych kar związanych z nowym prawem antykorupcyjnym. W ostatnim czasie Bribery Bill, czyli projekt ustawy antykorupcyjnej uzyskał aprobatę Komisji Parlamentarnej.

Według nowych przepisów firmy działające pod flagą Wielkiej Brytanii będą ponosiły odpowiedzialność karną za przypadki korupcji podczas prowadzenia interesów. Dotyczy to również ich dostawców i sieci sprzedaży, a także dyrekcji, która wyraża zgodę lub patrzy przez palce na takie przestępstwa.

Firma audytorska PricewaterhouseCoopers (PwC) odkryła, że szefowie przedsiębiorstw nie są świadomi ryzyka w przypadku niewdrożenia przez nich procedur antykorupcyjnych. Tylko 10 procent z nich rozważało wprowadzenie nowej ustawy antykorupcyjnej podczas zebrań rad nadzorczych, czy audytu. 20 procent wyraziło przekonanie, że ich firma na bieżąco analizuje ryzyko korupcyjne.

Jack Straw Marszałek Parlamentu i Minister Sprawiedliwości zamierza wprowadzić uregulowania na wzór amerykańskiej Foreign Corrupt Practices Act (FCPA).

Główną zmianą będzie uznanie za przestępstwo zaniechanie zapobieżenia łapówkom. Karą za te przestępstwa będzie możliwość orzeczenia nielimitowanych grzywien i wykluczenie z ubiegania się o kontrakty rządowe.

Przedstawiciel PwC, John Higgins, oznajmił, że wprowadzenie odpowiednich procedur zajmie około roku. PwC ostrzega również, by firmy startujące w przetargach już teraz rozpoczęły stosowanie instrumentów antykorupcyjnych.


Źródło: smallcapnews.co.uk

do góry