Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zawiadomienie do prokuratury

CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Szczytnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Starostę Powiatu Szczycieńskiego.

W trakcie przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroli pełniącego obowiązki dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie agenci stwierdzili również przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez Starostę Szczycieńskiego. Wszystko wskazuje na to, że urzędnik najwyraźniej w celu ominięcia zakazów określonych w art.  4 pkt. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tzw. ustawy antykorupcyjnej) przez siedem lat nie powołał p.o. dyrektora na dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. Jak ustalono w trakcie kontroli, mogło to mieć na celu umożliwienia p.o. dyrektorowi prowadzenia jednocześnie działalności gospodarczej.

Postępowanie wykazało ponadto, że starosta naruszył przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, ponieważ nie żądał od p.o. dyrektora oświadczeń majątkowych. Dlatego też CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Szczytnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Starostę Powiatu Szczycieńskiego.

Funkcjonariusze CBA przeprowadzili od 26 kwietnia 2012 r. do 14 czerwca 2012 r. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów art. 4 pkt 6 ustawy tzw. ustawy antykorupcyjnej przez pełniącego funkcję p.o. dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. 8 sierpnia 2012 r. w wyniku stwierdzenia naruszenia ustawy antykorupcyjnej p.o. dyrektora został odwołany z zajmowanego stanowiska.


Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA


Zobacz artykuł na stronie CBA

do góry