Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Rodzinny interes"

Kolejne sześć osób usłyszało zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy odzyskiwaniu kościelnej ziemi. Śledztwo prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. W ostatnich dniach CBA zabezpieczyło do tej sprawy mienie w wysokości 29 mln zł.

Jak ustalili agenci CBA kilkadziesiąt milionów złotych mógł stracić Skarb Państwa w wyniku działalności sześciu osób - trzech kobiet i trzech mężczyzn. Wszyscy są mieszkańcami województwa małopolskiego i śląskiego w wieku od 26 do 59 lat.

Z ustaleń agentów CBA wynika, że 59-letni mężczyzna złożył nieprawdziwe oświadczenia o adresie zameldowania i statusie indywidulanego rolnika. Umożliwiło mu to w rezultacie nabycie nieruchomości za pośrednictwem Marka P. od Archidiecezji Katowickiej oraz Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta w Krakowie z wyłączeniem prawa pierwokupu przysługującego Agencji Nieruchomości Rolnej i dotychczasowym dzierżawcom.

Uzyskaną w ten sposób ziemię sprzedawał bądź darował członkom swojej rodziny. Wszystko wskazuje na to, że rodzina okazyjnie kupiła blisko 1000 ha ziemi.

Zebrany w sprawie materiał pozwolił przedstawić sześciu osobom zarzuty wyłudzenia i użycia poświadczenia nieprawdy, przywłaszczenia oraz ,,prania pieniędzy”.

Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało już 12 osób, w tym 65-letni krakowski przedsiębiorca Marek P.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA
 

Zobacz artykuł na stronie CBA
 

do góry