Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBA rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą


Agenci CBA zatrzymali trzech przedsiębiorców uczestniczących w ,,ustawianiu” przetargów na sprzęt dla polskiej armii. Są to kolejne osoby zatrzymane w tej sprawie. Dwóch wrocławskich biznesmenów i ich kolega ze Świnoujścia zostali doprowadzeni do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli przestępcze zarzuty.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego ujawniono, że w ciągu ostatnich 4 lat na terenie kraju działała zorganizowana grupa przestępcza. W jej skład wchodzili wysocy rangą żołnierze, pracownicy cywilni wojska i prywatni przedsiębiorcy. Wszystko wskazuje na to, że grupa „ustawiała” zamówienia publiczne organizowane przez wojsko, które dotyczyły remontów pojazdów i urządzeń mechanicznych. Najwyraźniej wspólnie ustalano kto i jakie przetargi ma wygrywać. Podejrzewamy, że wszystkie osoby stworzyły swoistą, uzupełniającą się grupę przestępczą, która starała się zmonopolizować ,,rynek wojskowy”. Naprawy odbywały się fikcyjnie, a nie w pełni sprawny sprzęt wysyłany był na misję, skąd po upływie paru tygodni wracał jako uszkodzony i fikcyjna naprawa odbywała się jeszcze raz. W ten sposób wyłudzano ze środków budżetowych wojska znaczne kwoty pieniężne.

Przyczyną wszczęcia śledztwa były informacje o nieprawidłowościach przy realizacji umów dotyczących remontów pojazdów wojskowych, w tym sprzętu który wysyłany był na misje wojskowe do Afganistanu.

Działania agentów CBA doprowadziły do przedstawienia łącznie 19 osobom zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania grupą, przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz utrudniania przetargów. Wśród podejrzanych znaleźli się żołnierze zawodowi, pracownicy cywilni wojska oraz prywatni przedsiębiorcy. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym zawieszenie w czynnościach służbowych, poręczenia majątkowe oraz dozór Policji.


Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA

 

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

do góry