Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Komunikaty CBA

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzenia z NFZ

Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym pracownikom szpitala w Sztumie. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Śledztwo obejmowało lata 2008-2010. Agenci CBA badali nieprawidłowości przy rozliczaniu z pomorskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia kosztów hospitalizacji pacjentów na oddziale wewnętrznym szpitala w Sztumie.

Zarzuty usłyszeli dwaj byli pracownicy szpitala. Pierwszy z nich to Jan S., były ordynator oddziału wewnętrznego szpitala w Sztumie. Mężczyzna usłyszał łącznie 182 zarzuty przekroczenia uprawnień, oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Drugi z mężczyzn to Tadeusz W., były dyrektor szpitala w Sztumie, który usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień.

Jak ustalili agenci CBA mechanizm wyłudzeń możliwy był dzięki utworzeniu w lutym 2008 roku na oddziale wewnętrznym szpitala w Sztumie sali pobytu dziennego. Tam wbrew warunkom umowy z NFZ w trybie ambulatoryjnym leczeni byli pacjenci miejscowego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, którego współwłaścicielem był podejrzany ordynator Jan S. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna poświadczał w sporządzanej na oddziale wewnętrznym dokumentacji medycznej, iż pacjenci ambulatoryjni leczeni byli w trybie stacjonarnym, całodobowej hospitalizacji. Wstępne szacunki wskazują, że mogło to doprowadzić do wyłudzenia z NFZ blisko 400 tysięcy złotych.


Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBAZobacz artykuł na stronie CBA

do góry