Nawigacja

Instytucje zaangażowane

USA - Citizens for Responsibility and Ethics (...)(CREW)

 

Opublikowano 13.01.2009

oprac. Wydział Informacji Antykorupcyjnej DP CBA

Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (CREW) – Obywatele dla Odpowiedzialności i Etyki w Waszyngtonie - jest strażniczą organizacją non-profit, założoną w 2003 roku. Jej misją jest promowanie postaw etycznych i odpowiedzialności w strukturach rządowych oraz życiu publicznym, poprzez wskazywanie na konkretnych urzędników rządowych, którzy poświęcają dobro ogółu dla interesów partykularnych; bez względu na ich powiązania, czy też przynależność partyjną.

CREW intensyfikuje swoje działania poprzez udział w sprawach sądowych, rzecznictwo, składanie wniosków o udostępnienie informacji (na podstawie ustawy o swobodzie dostępu do informacji – Freedom of Information Act Requests), składanie oficjalnych skarg do agencji rządowych, takich jak Federalna Komisja Wyborcza (Federal Election Commission) oraz Urząd Podatkowy (Internal Revenue Service).

Dyrektorem CREW jest Melanie Sloan, uznawana w kraju za eksperta w dziedzinie ścigania nieetycznych praktyk w Kongresie. Przed założeniem CREW, Melanie Sloan była asystentką Prokuratora Dystryktu Kolumbii, gdzie w latach 1998-2003 z powodzeniem prowadziła sprawy sądowe. Jeszcze wcześniej pracowała w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Jak mówi o organizacji Naomi Seligman, Zastępca Dyrektora CREW, organizacja jest postępowa, liberalna, w przeciwieństwie do Judicial Watch* – innej organizacji, którą sami założyciele określają jako konserwatywną.

Jednym z najbardziej wyróżniających się projektów, którymi zajmuje się CREW, jest sporządzanie corocznych raportów dotyczących najbardziej skorumpowanych członków Kongresu Stanów Zjednoczonych. Raport w sposób szczegółowy opisuje nieetyczną, a nierzadko też niezgodną z prawem działalność kongresmenów. W roku 2008 taki raport został sporządzony po raz czwarty.

Innymi projektami organizacji z 2008 roku są: „Dziesięć największych skandali etycznych 2008 roku” („Top Ten Ethics Scandals of 2008”) – dokumentujący wydarzenia 2008 roku najbardziej naruszające zaufanie publiczne; „Najbardziej żenujący ponownie wybrani członkowie Kongresu w 2008 roku” ("2008 Most Embarrassing Re-Elected Members of Congress") – będący listą wybranych urzędników, którzy nadużyli swojej pozycji poprzez nielegalne, nieetyczne, bądź po prostu oburzające zachowanie.

Organizacja wskazuje również na pozytywne postawy. W raporcie „Ci, którzy się odważyli: 30 urzędników, którzy wstawili się za naszym krajem” („Those Who Dared: 30 Officials Who Stood Up for Our Country”), daje wyraz uznania dla jednostek, które sprzeciwiły się nieetycznym i hańbiącym zachowaniom urzędników z administracji Georga Busha.

 

* organizacja promująca przejrzystość, odpowiedzialność, uczciwość w rządzie, polityce oraz sądownictwie

 

Citizens for Responsibility and Ethics in Washington

 

 

 

 

Zobacz też: „20 Najbardziej Skorumpowanych Członków Kongresu Stanów Zjednoczonych” - doroczny raport CREW

 

 

 

 

do góry