Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Czy wiesz, że

Muzeum Oszustwa

Muzeum Oszustwa założone w Austin w Teksasie jest mobilną wystawą zawierającą pamiątki po największych skandalach finansowych. Powstało ono pod patronatem Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych (Association of Certified Fraud Examiners) i miało zwrócić uwagę na główne problemy ekonomiczne.

South Sea BubblePrzewodniczący Stowarzyszenia Joe Wells przyznał, że muzeum wypełnia lukę, ponieważ żaden  kraj nie prowadzi pełnej statystyki oszustw finansowych. Niemniej pranie pieniędzy i oszustwa podatkowe uszczuplają budżety na całym świecie na szacunkową kwotę 3 bilionów dolarów. Ostateczną obroną przed plagą oszustw finansowych ma być edukowanie potencjalnych ofiar, do czego przyczynia się Muzeum Oszustwa. Ma ono stanowić narzędzie w szkoleniu księgowych i rachmistrzów we wczesnym  wykrywaniu oszustw.

Tłum pali ustawę YazooNa wystawie znalazło się miejsce dla firmy Enron, fałszującej swoje przychody za lata 1998-2001, a także dla Adelphi, WorldCom i kolekcji bezwartościowych akcji tych firm. Jednak teraźniejsze skandale to jedynie niewielka część dokumentowania przekrętów.

W zasobach znajdują się także:

  • certyfikaty z afery South Sea Bubble z roku 1711-1727,
  • czeki z 1975 roku podpisane przez Ivana Boesky'ego, skazanego za korupcję korporacyjną,
  • zdjęcie rozwścieczonego tłumu z Georgii, na czele z senatorem Jamesem Jacksonem, palącego ustawę z 1795 roku, przekazującą 35 milionów akrów ziemi (stany Mississippi i Alabamę) czterem przedsiębiorstwom za kwotę pół miliona dolarów (1,5 centa za akr). Właściciele tych firm łapówkami nakłonili ustawodawców do przyjęcia ustawy (Skandal Yazoo),
  • Czek podpisany przez Boesky'ego zdjęcie Clarence'a Hatry'ego, który fałszując obligacje miejskie na kwotę 67 milionów dolarów, zmusił udziałowców do pozbycia się akcji, doprowadzając do załamania na giełdzie i paniki w 1929 roku.Źródła: usatoday.com; acfe.com

do góry