Nawigacja

Raporty sytuacyjne

Porażający raport Corruption Watch UK

Pozarządowa organizacja - Corruption Watch UK - ujawniła porażający raport ukazujący potężną korupcję przy spłacie długu narodowego Angoli. Udział w niej mają politycy, urzędnicy, szwajcarskie banki i handlarze bronią.

Jak podaje na swojej stronie Corruption Watch – jest to najpoważniejsze przestępstwo finansowe, z jakim przyszło im się zmierzyć w historii istnienia organizacji.  Angola mogła stracić 700 milionów dolarów, które trafiły do kieszeni europejskich handlarzy bronią, rosyjskich oligarchów, prezydenta Angoli Eduardo de Santosa oraz innych polityków i urzędników. Całą operację miał ułatwić szwajcarski system bankowy.


Do Biura Prokuratora Federalnego Szwajcarii wpłynęło pismo od działaczy antykorupcyjnych, którzy domagają się wznowienia przerwanego w 2004 roku śledztwa. We wniosku napisali „Wiemy sporo o tym, gdzie trafiły pieniądze oraz w jaki sposób cała sprawa została skonstruowana. Szwajcarski system bankowy pozwolił na to, żeby ograbić jeden z najbiedniejszych krajów świata. Nie jest za późno ani na to, żeby Szwajcaria poprowadziła prawidłowe śledztwo w tej sprawie, ani na domaganie się zadośćuczynienia”. Wniosek o ściągnie karne został także złożony w sądzie w stolicy Angoli – Luandzie.

Raport zatytułowano: „Oszukiwanie na najwyższych szczeblach władzy: Korupcyjne angolsko-rosyjskie przedsięwzięcie spłaty długu”1. Pokazuje on nie tylko niesłychane nieprawidłowości z udziałem angolskich urzędników i polityków, ale też wskazuje rolę pośredników – instytucji finansowych.

Szczegółowo przedstawia transakcje między Rosją a Angolą w 1996 roku, w których spółka Abalone Investments kosztem obu państw zarobiła setki milionów dolarów, mimo że nie świadczyła żadnych usług. Na transakcji zarobiły też inne osoby, w tym Witalij Malkin, kiedyś najbogatszy członek rosyjskiej Dumy (zrezygnował z mandatu w 2013 roku) oraz Swiss Bank Corporation (obecnie UBS).

Corruption Watch wylicza: Angola była winna Rosji 5 miliardów dolarów; w wyniku negocjacji zgodziła się zapłacić 1,5 miliarda dolarów2; 1,39 miliarda dolarów przeszło przez firmę pośredniczącą Abalone Investments. W wyniku tych działań, angolski rząd, który próbował spłacić dług zaciągnięty podczas wojny domowej, wypłacił nienależne 386 milionów dolarów (tj. 27 procent kwoty wypłaconej wspomnianej spółce) co najmniej 6 osobom, wskazanym w raporcie z nazwiska. Ponad 400 milionów dolarów środków przekazanych spółce trafiło do nieznanych osób. 
Zobacz Raport


Źródła/References

http://www.swissinfo.ch/eng/politics/Campaigners_seek_to_reopen_Angola_inquiry.html

http://allafrica.com/stories/201302051107.html

http://allafrica.com/stories/201304170178.html

http://www.opensocietyfoundations.org/events/dirty-debt-shady-deal-between-russia-and-angola

http://www.cw-uk.org/angola-russia-report/

http://www.parkiet.com/artykul/317173.html

 

1 Deception in High Places: The Corrupt Angola-Russia Debt Deal

2 Dług Angoli został zredukowany o 70 procent  w wyniku porozumienia z 20 listopada 2006 roku, podpisanego przez wiceministra finansów Andrieja Wawilowa. Polska zredukowała  o 60 procent wynoszący 153 milionów dolarów dług Angoli. Część długu Angoli została zaciągnięta podczas trwającej 27 lat wojny domowej, która zakończyła się w kwietniu 2002.

 

 

 

do góry