Nawigacja

Raporty dot. CBA

Informacja o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2019 roku

Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało informację o wynikach działalności w roku 2019.

Wśród zagadnień, które w 2019 r. znajdowały się w centrum zainteresowania Biura znalazły się m.in. wyłudzenia skarbowe skutkujące powstaniem szkody wielkich rozmiarów. Rozpoznawano również mechanizmy oszustw gospodarczych w działalności instytucji parabankowych, piramid finansowych, czy w obrocie kryptowalutami.

CBA kontynuowało działania w obszarze zwalczania procederu tzw. odwróconej dystrybucji leków. Zintensyfikowano działania mające na celu ujawnianie nierozpoznanych wcześniej mechanizmów przestępczych polegających na uzyskiwaniu nienależnych wypłat środków zgromadzonych na rachunkach depozytowych sądów, czy wykorzystywaniu przez grupy przestępcze podmiotów określanych jako krajowe instytucje płatnicze w procederze wyłudzania zwrotu podatku VAT.

Wzmacniano działania prewencyjne i edukacyjne. Skupiono się na doskonaleniu mechanizmów monitorowania zagrożeń korupcyjnych oraz regulacji prawnych w zakresie przeciwdziałania przestępczości korupcyjnej.

W 2019 r. przeszkolono 4,5 tys. urzędników. Biuro kontynuowało także prowadzenie ogólnodostępnej, bezpłatnej, internetowej platformy ze szkoleniami antykorupcyjnymi – od początku jej funkcjonowania do końca 2019 r. szkolenia ukończyło ponad 163 tys. osób.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią opracowania.

 

Opublikowano w dniu 30.03.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

  • Informacja o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2019 r.
    Informacja o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2019 r.
do góry