Nawigacja

Rankingi korupcji

Indeks Percepcji Korupcji 2008

Indeks Percepcji Korupcji (IPK, z ang. CPI – Corruption Perceptions Index), jest realizowany przez organizację Transparency International (TI) corocznie od 1995 roku (Polska uwzględniana jest od roku 1996).

We wrześniu 2008 roku TI opublikowała najnowsze wyniki badania. Objęło ono 180 krajów świata, zaś Polska znalazła się w nim na 58 miejscu z wynikiem 4,6 pkt. Indeks porządkuje kraje według stopnia percepcji korupcji wśród urzędników publicznych oraz polityków i opiera się na szeregu sondaży i badań, przeprowadzanych przez niezależne instytucje (m.in.: Gallup International World Bank, PricewaterhouseCoopers czy The World Economic Forum). Pytania zadawane są zarówno przedsiębiorcom i krajowym ekspertom, jak również obywatelom poszczególnych państw i obcokrajowcom. Istotne jest przy tym, że wskaźnik ten nie odzwierciedla faktycznego stopnia skorumpowania badanych krajów, lecz oddaje jedynie subiektywne postrzeganie zjawiska korupcji przez respondentów w danym kraju. Tym samym jego wiarygodność różni się w odniesieniu do poszczególnych państw.

IPK klasyfikuje państwa ze względu na skalę postrzeganej korupcji, mierzonej na 10-cio punktowej skali. Im wskaźnik bliższy 10, tym większa przejrzystość i znikoma korupcja, zaś im jest on bliższy 0, tym mniejsza przejrzystość i wszechogarniająca korupcja.

 

 

 

 

Pliki do pobrania

do góry