Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy akt oskarżenia na podstawie Bribery Act

W Wielkiej Brytanii szykuje się pierwszy proces na podstawie nowego, zaostrzonego prawa antykorupcyjnego, poinformowała tamtejsza prokuratura. Oskarżonym jest pracownik sądu, który w zamian za łapówkę oferował pomyślne załatwienie sprawy o wykroczenie drogowe.

O precedensowej sprawie poinformowała w wydanym 31 sierpnia 2011 roku komunikacie Koronna Służba Prokuratorska (Crown Prosecution Service). Osoba, wobec której wniesiony ma być akt oskarżenia na podstawie Bribery Act, to Munir Yakub Patel. Był on pracownikiem sądu w jednej z dzielnic londyńskiej aglomeracji.


Prokuratura zarzuca mu łapownictwo, a mianowicie naruszenie przepisu ustawy, który mówi o domaganiu się, bądź przyjęciu korzyści w zamian za nienależyte sprawowanie swojej funkcji. Miał on przyjąć 500 funtów (2,4 tysiąca złotych), aby umożliwić uniknięcie odpowiedzialności za naruszenie przepisów drogowych. Ponadto ciążą na nim zarzuty nienależytego wypełniania obowiązków oraz udaremniania prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Proces Patela ruszyć ma 14 października. Za zarzucany czyn może mu grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Brytyjska ustawa Bribery Act, po szeregu perypetii, weszła w życie 1 lipca 2011 roku. Znowelizowała ona liczące sobie nawet powyżej wieku krajowe przepisy antykorupcyjne. Uznawana jest za jedną z bardziej restrykcyjnych, przy okazji obejmując swoją jurysdykcją również podmioty działające poza granicami Wielkiej Brytanii.Źródło:

http://www.cps.gov.uk/news/press_releases/123_11/

http://blog.cps.gov.uk/2011/08/court-employee-faces-first-prosecution-under-bribery-act.html

http://www.guardian.co.uk/law/2011/aug/31/court-clerk-charged-bribery-act

 

 

do góry