Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Twitter przeciw korupcji

Tydzień temu pojawiła się informacja o wykorzystaniu Twittera w walce z korupcją w Indiach. Stworzono tam aplikację, która automatycznie retwittuje wybrane newsy, które pojawiają się w związku z działalnością organizacji „Indie Przeciw Korupcji”.

Brytyjskie media donoszą, że fakt,  iż Twitter może być pomocny w walce z korupcją, zauważa także Richard Alderman szef brytyjskiego Urzędu ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office - SFO). Jego zdaniem przedsiębiorcy i pracownicy mogą wykorzystać tę metodę komunikacji w informowaniu o przypadkach korupcji.

Być może najbardziej znanym przykładem antykorupcyjnego wsparcia na Twitterze była, zakończona w kwietniu tego roku, kampania aktywisty Anny Hazarego. Dzięki temu i innym portalom społecznościowym jego apel o transparentność na szczytach władzy z lokalnego stał się globalny. Pomogli w tym również hinduscy studenci Uniwersytetu w Cambridge. Anna Hazare rozpoczął głodówkę domagając się uchwalenia w końcu ustawy antykorupcyjnej Jan Lokpal Bill. Słowa „Anna Hazare” i „korupcja” znalazły się na liście najpopularniejszych haseł w Internecie.

72-letni działacz, były żołnierz zyskał ogromne poparcie społeczne. Prowadził głodówkę i wzywał swoich zwolenników do manifestacji przeciwko korupcji. Na zakończenie strajku głodowego zdecydował się dopiero w momencie, kiedy rząd zgodził się spełnić jego postulaty. Znalazło się wśród nich żądanie, by w skład komisji ustawodawczej tworzącej nowe przepisy antykorupcyjne wchodzili zarówno politycy, jak i działacze społeczni.

Do zakończenia akcji wzywali politycy, włącznie z przewodniczącą rządzącej Indiami Partii Kongresowej Sonią Gandhi. Ten jednak, nie poddając się, zdołał skłonić rząd do spełnienia postulatów.

Negocjujący po stronie rządowej minister Kapil Sibal zapowiedział przyspieszenie prac nad ustawą.Źródła:

http://blogs.wsj.com/corruption-currents/2011/06/10/sfo-pushes-twitter-as-way-to-report-corruption/
http://www.penn-olson.com/2011/06/05/india-against-corruption-twitter-app/
http://www.telegraph.co.uk/finance/yourbusiness/bribery-act/8262951/SFO-urges-companies-to-report-corrupt-rivals.html
http://www.thehindu.com/news/international/article1611651.ece
http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=184&id=5102&fa=v
http://www.annahazare.org/
http://www.annahazare.org/anticorruption-movement.html


 

 

 

do góry