Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa filozofia Samsunga

10 czerwca prezes Samsung Electronics, Kun-Hee Lee, wyraził obawy dotyczące korupcji, która przenika do spółek należących do grupy. Jego zdaniem niszczy ona wizerunek firmy. Portal „Business Asia Online” wskazuje na nową filozofię Samsunga: w biznesie mogą być błędy i pomyłki, ale korupcja nie będzie tolerowana.

Na przestrzeni lat Samsungiem raz po raz wstrząsały skandale korupcyjne. W listopadzie 2007 roku Koreańczycy dowiedzieli się, że ich sztandarowa firma posiadała tajne fundusze tzw. slush funds, na których zgromadzono 50 milionów funtów (ponad 200 milionów złotych). Podczas ogólnokrajowej transmisji telewizyjnej wyszło na jaw, że największe przedsiębiorstwo elektroniczne w kraju regularnie przekupywało prokuratorów, poborców podatkowych, polityków i urzędników, w celu odsunięcia śledztwa w sprawie metod prowadzenia biznesu przez Lee Kun-Hee i sposobów przekazania kontroli nad Samsungiem jego synom.

W październiku 1995 roku prezydent Korei Południowej Roh Tae-Woo również za pośrednictwem stacji telewizyjnej, ze łzami w oczach przyznał się do otrzymywania pieniędzy od Samsunga i kilkudziesięciu innych firm, w tym Hyundaia. Następowało to zazwyczaj pod pretekstem datków na kampanie wyborcze.

Samsung obok, LG, Ssangyon, SK, Hanjin, Lotte, Doosan, Hanhwa, Kumho Asian to największy koreański czebol - symbol koreańskiego kapitalizmu, oparty na rodzinnym konglomeracie. Uważa się, że czebole są efektem boomu ekonomicznego, jaki przechodziła Korea Południowa za czasów prezydenta Parka Chung-hee. Zbudowane na korupcyjnym układzie czeboli i państwa - uprzywilejowane, przeinwestowane, skupione często bardziej na ekspansji niż na generowaniu zysków - po dekadach rozpieszczania przez kolejne rządy, stały się tematem dyskusji o możliwej reformie.


Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/business-13708927

http://business.asiaone.com/Business/News/Story/A1Story20110610-283339.html

http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=205&id=2615

http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=205&id=2538

http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=205&id=5071

do góry