Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antykorupcyjna linia uruchomiona w Irlandii

Irlandzki oddział Transparency International (TI) uruchomił specjalną infolinię dla świadków lub ofiar przestępczości korupcyjnej. Ma im ona zagwarantować anonimowość i ochronę przed zdemaskowaniem.

TI darmowy numer kontaktowy uruchomiło 27 maja 2011 roku. Projekt nosi nazwę "Speak Up", czyli „Powiedz to głośno”. Adresowany jest do osób, które były świadkami lub ofiarami procederu takiego jak: łapownictwo, przestępczość białych kołnierzyków, marnotrawstwo środków publicznych czy nadużywanie stanowiska oraz innych nieprawidłowości. Osoby zainteresowane będą mogły skontaktować się z przedstawicielami TI za pomocą darmowej infolinii, bądź poprzez formularz kontaktowy dostępny pod adresem http://www.speakup.ie/. Organizatorzy gwarantują dyskrecję tym osobom, które zdecydują się podać swoje dane, kontaktować można się również anonimowo.


Pod numerem telefonu, jak i za pomocą formularza na stronie będzie można zgłosić przypadki korupcji. Ponadto zainteresowani będą mogli zasięgnąć porady odnośnie tego, jak zachować się w sytuacji korupcyjnej i co z taką wiedzą zrobić oraz jakie działania podjąć w przypadku stania się ofiarą działań o charakterze korupcyjnym. Organizatorzy zapowiedzieli, że oprócz porady na miejscu, będą, w miarę możliwości, zgłaszające się osoby kontaktować z prawnikami i fachowcami z innych dziedzin, tak by dostarczyć im jak najbardziej wyczerpującą pomoc. Za zgodą zainteresowanych sprawy będą również przekazywane odpowiednim władzom.

Kierujący irlandzkim TI John Devitt stwierdził w oświadczeniu dla prasy, iż przedsięwzięcie, które umożliwiałoby anonimowe zgłaszanie korupcji planował od niemal 4 lat, jednakże dotychczas wszystko rozbijało się o fundusze. Obecnie, jako cześć programu pilotażowego, środki na prowadzenie systemu zapewnią uniwersytety w Warwick i Konstancji z funduszy przyznanych im przez Komisję Europejską.

Irlandzki projekt zainspirowany został podobnymi infoliniami z powodzeniem funkcjonującymi w państwach Europy Wschodniej i Azji Centralnej.


Źródło:

http://www.transparency.org/news_room/latest_news/press_releases_nc/2011/2011_05_26_ti_ireland_launches_helpline

 

 

do góry