Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja w oczach szwedzkich biznesmenów

62 procent Europejczyków uznało przekupstwo i inne praktyki korupcyjne za powszechne w działalności gospodarczej w swoim kraju, zaś 40 procent było zdania, że spowolnienie gospodarcze spowodowało nasilenie się zjawisk korupcyjnych.

Takie dane wynikają z analizy ankiet rozprowadzonych przez firmę Ernst & Young, wśród dwóch i pół tysiąca pracowników i dyrektorów 25 krajów europejskich.

Zaskakujące jest, że w uznawanej za jedno za najmniej skorumpowanych państw na świecie Szwecji, 20 procent menadżerów przyznało w badaniu, że rozważyłoby wręczenie  łapówki, jeśli miałaby ona przesądzić o powodzeniu przedsięwzięcia – wygraniu przetargu czy utrzymaniu biznesu.

Obecnie w Szwecji toczy się śledztwo, które ma wykazać czy firma SAAB działająca w przemyśle obronnym płaciła miliony euro w celu zabezpieczenia kontraktu na 26 myśliwców bojowych.  Jak dotąd nie wykazało ono żadnych nieprawidłowości w szczycącej się polityką „zera tolerancji dla korupcji” firmie.

W podsumowaniu najnowszej edycji Europejskiego Badania Nadużyć Gospodarczych Ernst & Young zauważa, że nieetyczne zachowanie nie jest obce biznesmenom w całej Europie.

 

Źródła:

http://www.thelocal.se/33998/20110526/

http://www.flarenetwork.org/learn/europe/article/study_reveals_that_swedish_bosses_are_open_to_bribes.htm

http://mostlyeconomics.wordpress.com/2011/03/18/how-public-perceives-corruption-case-of-sweden/

http://www.spacewar.com/reports/Swedens_Saab_denies_corruption_on_SAfrica_fighter_jet_deal_999.html


 

 

 

do góry