Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Indie ratyfikowały antykorupcyjną konwencję ONZ

New Delhi. W komunikacie zamieszczonym na internetowej stronie premiera Indii, Manmohana Singha, poinformowano, iż w dniu 12 maja 2011 roku kraj ten ukończył proces ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji. Tym samym Delhi dołączyło do grona 140 państw, które związały się jego postanowieniami.

W wydanym oświadczeniu stwierdzono, iż ratyfikacja dokumentu stanowi potwierdzenie woli rządu walki z korupcją, jak również dążenia do podjęcia poważnych zmian prawno-administracyjnych, które umożliwią organom państwa odzyskiwanie mienia skradzionego w wyniku tego typu przestępczości.


Jak jednak przypominają lokalne media, w ostatnim okresie rząd znalazł się pod silną presją ze względu na brak wyników w zwalczaniu tej, szerzącej się w Indiach, patologii. Z jednej strony doszło do wybuchu szeregu skandali o poważnych rozmiarach z korupcją przy okazji organizacji Igrzysk Wspólnoty Narodów na czele. Z drugiej strony organizacje pozarządowe i aktywiści antykorupcyjni mocno protestowali przeciwko bezczynności rządu, z podejmowaniem głodówki włącznie. Z tego też względu wiadomość o ratyfikacji może pozytywnie wpłynąć na poprawę wizerunku rządu w oczach społeczeństwa.

Zapisy konwencji przewidują zobowiązanie państw-stron Konwencji do świadczenia wzajemnej pomocy prawnej przy odzyskiwaniu mienia, wymianie informacji czy ściganiu sprawców korupcyjnych przestępstw.

Indie podpisały Konwencję w 2005 roku, 2 lata po jej przyjęciu na forum ONZ. Jednakże proces jej ratyfikacji, a więc włączenia do krajowego porządku prawnego, rozpoczął się dopiero we wrześniu 2010 roku.Źródło:

http://www.pmindia.nic.in/lprel.asp?id=1258

http://www.thehindu.com/news/national/article2012804.ece

http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2011-05-13/india/29539746_1_convention-fight-corruption-assets

http://blogs.wsj.com/corruption-currents/2011/05/12/india-ratifies-un-convention-against-corruption/

 

 

do góry