Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja wyborcza na Samoa

Po wyborach parlamentarnych na Samoa z marca 2011 roku, szereg posłów zostało podejrzanych o korupcję wyborczą. Są już pierwsze efekty prowadzonych dochodzeń.

Pierwszą osobą, która została pociągnięta do odpowiedzialności za kupowanie głosów, został Va'ai Papu Vaelupe, były już przywódca opozycyjnej partii Tautua Samoa. W związku z tym, iż sąd wyborczy uznał go winnym korupcji wyborczej, został on pozbawiony mandatu parlamentarzysty. Ponadto, jak przewiduje miejscowe prawo, nie będzie mógł startować w wyborach przez najbliższe 10 lat.


Kolejną osobą, którą może czekać podobny los jest Taua Kitiona Seuala, minister w samoańskim rządzie. Zarzuca się mu, że w grudniu 2010 roku w zamian za głos na swoją korzyść, wręczył skrzynkę kurczaków i 50 tala (około 65 złotych) łapówki. Taua przed sądem utrzymywał, że był to jedynie prezent świąteczny dla starego przyjaciela.

W świetle podejrzeń o nielegalne zdobywanie głosów jest jeszcze kilku innych posłów. W większości przypadków doniesienia złożyli ich kontrkandydaci, którzy przegrali rywalizację o fotel parlamentarzysty.

Samoa posiada jednoizbowy parlament, w którym zasiada 49 posłów wybieranych na 5-letnią kadencję.


Źródła:

http://www.rnzi.com/pages/news.php?op=read&id=60310

http://www.theaustralian.com.au/news/breaking-news/bribery-verdict-costs-top-samoan-politician/story-fn3dxity-1226048858654

http://www.samoaobserver.ws/index.php?option=com_content&view=article&id=32920

 

 

do góry