Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaciska się pętla wobec byłego greckiego ministra

Jak donosi prasa, byłym greckim ministrem obrony narodowej, Akisem Tsohatzopoulosem, interesują się rodzimi posłowie oraz niemiecka prokuratura. Chodzi o korupcję przy zakupie niemieckich łodzi podwodnych dla greckiej marynarki za jego kadencji.

W 2000 roku, gdy Tsohatzopoulos kierował resortem obrony, Ateny zamówiły dla swoich sił zbrojnych 4 okręty podwodne typu U214. Kontrakt opiewał na kwotę 1,14 miliarda euro, zaś jego wykonawcą miało być konsorcjum koncernu Ferrostaal oraz kilońskiej stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft.


Niemieccy śledczy wpadli na trop nieprawidłowości przy zdobywaniu kontraktów przez Ferrostaal w 2009 roku, przy okazji prowadzenia podobnego dochodzenia względem koncernu-matki, firmy MAN. W marcu 2010 roku rozpoczęły się pierwsze rewizje w siedzibie przedsiębiorstwa i przesłuchania pracowników. Z ustaleń wynikało, że czołowa kadra zarządzająca Ferrostaalu wdrożyła skomplikowany system łapownictwa, który miał pomagać w zdobywaniu zamówień na całym świecie. Przedsiębiorstwo miało wypłacić łapówki na łączną kwotę liczoną w setkach milionów euro, zaś trop prowadził m.in. do Portugalii, RPA i Grecji.

Z ustaleń niemieckiej prokuratury, do których dotarł tygodnik „Spiegel”, a na który powołuje się teraz europejska prasa, wynika, iż jednym z prominentnych greckich „odbiorców” łapówek wypłaconych w zamian za kontrakt miał być minister Tsohatzopoulos. Jego nazwisko ma się przewijać w aktach oskarżenia 2 dyrektorów firmy w związku z tym procederem. W korupcję uwikłani mają być również inni wysocy rangą przedstawiciele państwa.

W związku z tym, iż podejrzanym jest były minister, sprawą zainteresował się również grecki parlament. Klub parlamentarny partii PASOK (Panhelleński Ruch Socjalistyczny) zaproponował powołanie parlamentarnej komisji śledczej do wyjaśnienia sprawy. Decyzja w tej sprawie na forum parlamentu oczekiwana jest 29 kwietnia 2011 roku. Greckie władze podkreślają jednak, że to niemieckie przedsiębiorstwa zachęcały do korupcji i zainicjowały łapówkarski proceder.

O korupcji przy zakupie okrętów podwodnych Serwis Edukacji Antykorupcyjnej donosił już w artykule pt. Komisja Europejska a korupcja w zbrojeniówce.Źródła:

http://www.upi.com/Business_News/Security-Industry/2011/04/20/Greek-ex-minister-linked-to-bribery-case/UPI-75221303322295/

http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-76764118.html

http://www.againstcorruption.eu/story/former-greek-defense-minister-being-investigated-for-bribery

http://greece.greekreporter.com/2011/04/20/government-proposal-for-submarine-probe/

 

 

do góry