Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja przeszkodą dla rozwoju Kambodży

Premier Kambodży Hun Sen (właśc. Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen) w połowie marca przekazał instrukcje Wydziałowi Antykorupcyjnemu, które nakazują podjęcie działań wobec każdego urzędnika, który dopuścił się jakichkolwiek nadużyć w dystrybucji środków na pomoc społeczną.

Jednocześnie poprosił odpowiedzialnych ministrów i władze lokalne o punktualną wypłatę pensji urzędniczych, z poszanowaniem zasad transparentności.


Hun Sen, obok sułtana Brunei, jest najdłużej sprawującym władzę politykiem w Azji Południowo-Wschodniej. Utrzymuje ją nieprzerwanie od 26 lat z wizją na kolejną dekadę. Jak podaje Radio Wolna Azja, organizacje praw człowieka krytykują go za ograniczanie wolności, dławienie opozycji i tworzenie warunków dla rosnącej korupcji.

Mija rok od kiedy kambodżański parlament, po ponad 15 latach debat, zatwierdził prawo antykorupcyjne. Czas na podsumowania.

Według wielu badań, korupcja pożera 500 milionów dolarów rocznie – kwotę, która mogłaby zostać spożytkowana na rozwój rynku pracy, edukację i służbę zdrowia. Według amerykańskiej ambasador Carol A. Rodley, środki te wystarczyłyby na budowę 20 tysięcy sześcioizbowych szkół lub podniesienie zarobków urzędników średnio o 260 dolarów miesięcznie.

Walkę z korupcją w Kambodży sprawuje Krajowa Rada ds. Zwalczania Korupcji i będący jej organem wykonawczym - Wydział Antykorupcyjny. Nowe prawo antykorupcyjne zakłada, że Krajowa Rada Antykorupcyjna ma nadzorować organy śledcze, jednak opozycja zarzuca rządowi, iż takie rozwiązanie zabija ich niezależność.

Na pierwszego przewodniczącego Rady wybrano Top Sama, reprezentującego Zgromadzenie Narodowe, podczas gdy wiceprzewodniczącym został Prak Sok – przedstawiciel Senatu. W skład 11-osobowej Rady wchodzą oprócz nich, również delegaci reprezentujący Pałac Prezydencki, Najwyższą Radę Sądowniczą, Kambodżańską Komisję Praw Człowieka, Krajowy Urząd Nadzoru, rząd i kluczowe instytucje państwowe.

Pierwsze, historyczne zatrzymanie dokonane przez Wydział nastąpiło 1  grudnia 2010 roku.  Aresztowano wówczas Top Chan Sereivutha, prokuratora prowincji Pursat, znanego z prowadzenia nielegalnych interesów, zastraszania, a nawet strzelania do ludzi. Jego zatrzymanie było sporą niespodzianką dla miejscowej ludności.

W ciągu miesięcy funkcjonowania instytucji aresztowano inne wpływowe osoby, a także szefa policji prowincji Banteay Meanchey oraz szefa instytucji zwalczającej przestępczość narkotykową.

Niektóre źródła podają, że wymagane na mocy tego prawa ujawnianie przez osoby publiczne swoich dochodów już przyniosło efekty. Z fotela senatora zrezygnował senator - przedsiębiorca Sy Kong Triv, poplecznik premiera Hun Sena.

Z Raportu Konkurencyjności 2010-2011 przygotowanego przez Światowe Forum Gospodarcze wynika, że korupcja jest główną przeszkodą dla rozwoju przedsiębiorczości w Kambodży.

Z kolei Fundacja Bertelssmanna (niem. Bertelsmann Stiftung)  w wydanym w 2010 roku raporcie wskazała na Kambodżę jako jeden z najbardziej skorumpowanych systemów na świecie. Tamtejsze struktury administracyjne, oprócz ścierania się w nich wojskowych i politycznych grup interesów, zmagają się też z niewykwalifikowaną kadrą, a na poziomie lokalnym bardziej niż prawo liczą się w nich wpływy osobiste. Negatywny obraz może utrwalać się również dzięki takim osobom, jak wspomniany senator.

Z Sy Kong Trivem wiąże się bowiem historia podstępnego pozbawiania ziemi mieszkańców portowej miejscowości Sihanoukville nad Zatoką Tajlandzką. W 2007 roku, pod pretekstem poszukiwania nielegalnej broni dokonano przeszukań ponad 100 domostw. Wprawdzie broni nie znaleziono, ale za to siłą wysiedlono 107 rodzin, a pozostawione przez nich 17 hektarów ziemi oddano właśnie Sy Kong Trivowi.  W akcji połączonych sił policyjnych i wojskowych wzięło udział  100 osób uzbrojonych w kałasznikowy, paralizatory elektryczne i gaz łzawiący.

Kambodża plasowana jest na 154 miejscu wśród 178 krajów w rankingu Transparency International.

Źródła:

http://phnompenhcapital.com/some-progress-but-ingrained-corruption-remains/
http://www.voanews.com/khmer-english/news/Some-Progress-But-Ingrained-Corruption-Remains-117579183.html
http://ki-media.blogspot.com/2007/05/commentary-cambodias-war-against.html
http://sokheounpang.wordpress.com/
http://www.ahrchk.net/ua/mainfile.php/2007/2366/
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gt6f_kq3ucir_UGYJsYGgi3ux8Yg?docId=CNG.a00f68010092a06189a0276c763e93a4.1d1
http://www.ahrchk.net/ua/mainfile.php/2007/2366/
http://www.radioaustralia.net.au/connectasia/stories/201012/s3081565.htm
http://www.rfa.org/english/news/cambodia/rights-01212011123946.html
http://www.akp.gov.kh/?p=3761

 

do góry