Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hiszpania bez prawa do informacji publicznej

Hiszpania jest jednym z niewielu europejskich państw, które nie gwarantuje prawa dostępu do informacji publicznej. Czy to się ma teraz zmienić?

Pierwsze informacje, że rząd pracuje nad projektem ustawy o dostępie do informacji publicznej pojawiły się w mediach w sierpniu 2010 roku. Hiszpańska koalicja organizacji pozarządowych, Coalicion Pro Acceso, mocno poparła ideę, następnie lobbowała za pomyślnym sfinalizowaniem prac nad nowym prawem, a obecnie krytykuje rząd, że jeszcze nie wywiązał się z tego zadania.


W dniu 17 marca 2011 roku minister w kancelarii premiera José Luisa Zapatero, Ramón Jáuregui, spotkał się z przedstawicielami koalicji, by zapewnić ich, że w ciągu miesiąca zapadnie ostateczna decyzja o dalszych losach ustawy. Deklaracja ta nie zadowoliła przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wyrazili swoje niezadowolenie ze zwłoki i nieprzejrzystego trybu prac nad projektem.

Goście ministra argumentowali, że Ustawa o Przejrzystości i Dostępie do Informacji Publicznej (hiszp. Ley de Transparencia y Acceso de los Ciudadanos a la Información Pública) zwiększy efektywność administracji rządowej i przyczyni się do zmniejszenia korupcji, jak również może pozytywnie stymulować rozwój ekonomiczny.

Projekt ustawy przewiduje, że informacją publiczną jest każda informacja wytworzona lub pozyskana w toku prac organów państwa, niezależnie od formy utrwalenia. Ponadto, to po stronie rządu będzie spoczywał obowiązek dowiedzenia, dlaczego odmawia dostępu do informacji, a nie po stronie zainteresowanego, dlaczego chce uzyskać do niej wgląd. Przewidziano również 30-dniowy okres na udostępnienie informacji. Niewiadomą pozostaje jedynie ostateczny katalog wyjątków.Źródło:

http://www.freedominfo.org/2011/03/spanish-minister-to-decide-on-proposing-transparency-law/

http://www.freedominfo.org/2010/08/spain-drafting-new-transparency-law/

http://www.loc.gov/lawweb/servlet/lloc_news?disp3_l205402181_text

 

 

do góry