Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja i nowa twarz policji w Rio de Janeiro

W minionym tygodniu agencje prasowe informowały o policyjnej aferze korupcyjnej, jaka wybuchła w Brazylii. Byłemu już szefowi policji w Rio de Janeiro, Allanowi Turnowskiemu, przypisywana jest odpowiedzialność za przecieki informacyjne i przyjmowanie łapówek.

W ostatnich dniach, w akcji pod kryptonimem „Gilotyna”, aresztowanych zostało około 30 funkcjonariuszy policji podejrzanych o utrzymywanie kontaktów z gangami i handlarzami narkotyków. Jednym z zatrzymanych policjantów jest były zastępca Turnowskiego - Carlos Oliveira, który został oskarżony o przyjmowanie łapówek od gangów narkotykowych w zamian za przekazywane informacje o działaniach policji. Wśród zatrzymanych znajduje się również były członek grupy do walki z handlem narkotykami, Leonardo da Silva Torres.


Obecna sytuacja w tamtejszej policji określana jest jako najpoważniejszy kryzys bezpieczeństwa w historii miasta.

W związku z rezygnacją Turnowskiego ze stanowiska, wybrano nowego szefa policji w Rio de Janeiro. Po raz pierwszy w historii funkcję tę sprawować będzie kobieta. Jest nią 51-letnia Martha Mesquita da Rocha, która zaprzysiężona została w zeszłotygodniowy wtorek, w niespełna tydzień po tym, jak dokonano zatrzymań kilkudziesięciu policjantów. Po ceremonii zaprzysiężenia Rocha obiecała oczyścić miasto z korupcji, szczególnie w obliczu ostatnich faktów pokazujących silne powiązania policjantów z grupami przestępczymi.

„Będę surową matką. Będę karać, kiedy zajdzie taka potrzeba i rozdawać zasłużone uściski”, powiedziała Rocha w wywiadzie dla jednej z gazet, która przedstawiła ją jako fankę perfum Issey Miyake, wysokich obcasów i gotowania. W wypowiedzi dla jednej z telewizji powiedziała także, że nie obawia się „oporu, czy też odrzucenia” spowodowanego tym, że jest kobietą. Dodała, że dokonany w ostatnim czasie przez Brazylijczyków wybór kobiety na urząd prezydenta, obrazuje dokonującą się zmianę mentalności.


 

Źródła:

http://www.guardian.co.uk/world/2011/feb/17/first-female-police-chief-rio
http://en.mercopress.com/2011/02/16/rio-de-janeriro-s-top-cop-forced-to-step-down-in-midst-of-corruption-scandal
http://www.allheadlinenews.com/briefs/articles/90035162?Rio%20de%20Janeiro%20gets%20first%20female%20police%20chief%20after%20corruption%20crackdown
http://news.yahoo.com/s/ap/20110217/ap_on_re_la_am_ca/lt_brazil_rio_police


 

 

 

do góry