Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

M.W. Kellogg Ltd. zapłaci 7 milionów funtów

Brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office – SFO) w wydanym 16 lutego oświadczeniu wskazał, że M.W. Kellogg Limited musi zapłacić ponad 7 milionów funtów, co jest konsekwencją nieuprawnionych korzyści, jakie firma ta uzyskała w wyniku nielegalnych działań podmiotów trzecich.

Jakkolwiek  SFO uznało, że firma M.W. Kellogg nie uczestniczyła bezpośrednio w przekupywaniu kontrahentów, jest jednak odpowiedzialna za działania spółek powiązanych. Dokładna suma 7028077 funtów, jaką w ramach ugody musi zapłacić Kellogg została oparta na szacunkowych zyskach, uzyskanych dzięki zdobytym kontraktom zawieranym przez inne podmioty wspomagające się łapówkami.

W ugodzie zawartej w 2009 roku przed amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości, jedno z tamtejszych przedsiębiorstw joint venture - Kellogg Brown & Root - przyznało, że wykorzystało spółkę zależną MWKL do odwrócenia uwagi od korupcyjnych działań w Nigerii, tym samym próbując  uniknąć konsekwencji, jakie za takie czyny przewiduje amerykańska ustawa o zagranicznych praktykach korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act - FCPA).

Joint venture składało się z czterech firm, z których trzy walczyły o poważne kontrakty posiłkując się łapówkami lub obietnicą takowych. Wobec Kellogg Brown and Root LLC i jego poprzedniczki (KBR) toczyły się w Stanach zarówno śledztwa kryminalne, jak i dochodzenia w sprawach cywilnych.

 
 

Źródła:  Serious Fraud Office website

http://www.sfo.gov.uk/press-room/latest-press-releases/press-releases-2011/mw-kellogg-ltd-to-pay-%C2%A37-million-in-sfo-high-court-action.aspx

 

 

do góry