Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

EHFCN przeciw marnotrawstwu w służbie zdrowia

Kraje Unii Europejskiej wydają na służbę zdrowia od 3 do 11 procent PKB. Europejska Sieć na rzecz Przeciwdziałania Oszustwom i Korupcji w Ochronie Zdrowia (European Healthcare Fraud & Corruption Network - EHFCN) - organizacja zajmująca się zwalczaniem nadużyć w tym sektorze w całej Europie - podaje, że na terenie UE w służbie zdrowia, zarówno prywatnej jak i państwowej, marnotrawionych jest, lekko licząc, 80 milionów euro dziennie.

Na swojej stronie internetowej organizacja informuje również o sprzeniewierzeniach środków mających zostać przeznaczonymi na służbę zdrowia poza Unią. Ostatnio uwagę EHFCN przykuwa korupcja przy rozdysponowaniu środków Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią. Darczyńcami są tutaj w przeważającej mierze Stany Zjednoczone, Francja, Japonia i Niemcy. Jak można przeczytać na stronie ehfcn.org, powołującej się na rzecznika Funduszu, na terenie takich krajów jak: Mali, Mauretania, Dżibuti i Zambia dochodzi do największych nieprawidłowości. Przykładowo, Mauretania roztrwoniła 2/3 z przyznanych ponad 4 milionów dolarów, z kolei w Dżibuti przepadło 5 milionów.


EHFCN powstało w 2005 roku jako owoc konferencji zorganizowanej w październiku 2004 roku w Londynie. 23 członków Sieci EHFCN, pochodzących z 10 krajów jest sygnatariuszami Europejskiej Deklaracji na rzecz Zapobiegania Oszustwom i Korupcji w Ochronie Zdrowia. Członkostwo w sieci jest otwarte dla organizacji ochrony zdrowia państw członkowskich Unii Europejskiej. Sieć współpracuje z Canadian Health Care Anti-Fraud Association (CHCAA) oraz American National Health Care Anti-Fraud Association (NHCAA).

 

Źródła:

http://www.ehfcn.org/media-press/news-announcements/nr/542

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_seminarium_06062007.pdf

http://www.konferencje.pl/aktualnosci/art,471,konferencja-ehfcn-w-krakowie.html

 

 

 

do góry