Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rosja: Dramatyczne konsekwencje korupcji

Problem korupcji w Rosji jest częstym tematem artykułów prasowych. Dotychczas pojawiał się w różnych kontekstach, przy okazji badania przyczyn niskiego poziomu jakości życia tamtejszego społeczeństwa, czy niesprzyjających warunków inwestycyjnych rosyjskiej gospodarki.

W ostatnich dniach problem korupcji w Rosji pojawił się na czołowych stronach gazet w kontekście zamachu terrorystycznego na rosyjskim lotnisku Domodiedowo. Wiele osób bowiem właśnie w korupcji upatruje przyczyn tego dramatu.


Ubiegły rok obfitował w doniesienia medialne na temat stanu korupcji w Rosji i wysiłków podejmowanych przez tamtejsze władze w celu przeciwdziałania zjawisku. Szeroko komentowany był skandal jaki wybuchł w związku z ujawnieniem przekupstwa dyrektorów rosyjskich oddziałów szwedzkiego giganta meblowego - firmy Ikea. Zaskoczenie było tym większe, że kilka miesięcy wcześniej jej władze podkreślały antykorupcyjną politykę firmy, skarżąc się jednak na nadmiernie rozwiniętą biurokrację podkopującą plany firmy na dalszą ekspansję na tamtejszy rynek. Były szef firmy, Lennart Dahlgren, opublikował nawet książkę, w której obnażył praktyki korupcyjne stosowane w Rosji.

Agencje informacyjne donosiły w temacie zmagań rosyjskich władz, podejmowanych w celu zmiany dotychczas obowiązującego ustawodawstwa. W 2008 roku Rosja przyjęła nową strategię antykorupcyjną, zaś w 2009 roku prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał pakiet antykorupcyjnych ustaw.W ostatnich dniach temat korupcji w Rosji dyskutowany jest na łamach światowej prasy w kontekście zamachu terrorystycznego na lotnisku Domodiedowo z 24 stycznia tego roku. Obecnie wielu obserwatorów jest zdania, że główną przyczyną jego powodzenia jest właśnie korupcja.


W wywiadzie udzielonym dla CBC News, rosyjska dziennikarka i autorka książek Masza Gessen, zapytana o rolę korupcji w ostatnio rozegranej tragedii, stwierdziła, że policjanci pełniący służbę na lotnisku Domodiedowo byli zbyt zajęci żądaniem łapówek od osób mających kłopot z dokumentami, by wykonywać swoje obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Jak powiedziała w wywiadzie Gessen, w tym przypadku korupcja przekształciła się w zaniedbania, ułatwiając tym samym zadanie terrorystom. Przypadek ostatniej tragedii nie jest zresztą jedynym, w jakim korupcja odegrała kluczową rolę. Według Gessen również dzięki łapówkom powiódł się zamach terrorystyczny przeprowadzony na szkołę w Biesłanie w 2004 roku, a także na teatr w Moskwie w 2003 roku.

Podobne poglądy są powszechne wśród użytkowników internetu komentujących ostatnie wydarzenia. Jeden z nich przekonuje, że mając tysiąc rubli włożone w paszport, nie jest się na lotnisku niepokojonym żadną kontrolą. Niektórzy z podróżnych ponoć stosują tę praktykę od ponad dziesięciu lat i nic w tym zakresie nie uległo zmianie.

W jednym z artykułów opublikowanych na stronie bloomberg.com przytoczona została wypowiedź doradcy komisji antyterrorystycznej rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który stwierdza, że pomimo podejmowanych wysiłków Rosja nie jest w stanie zmniejszyć aktywności terrorystycznej. Jednak zapewnił, że komisja będzie naciskać na surowsze kary dla skorumpowanych funkcjonariuszy, których zachowanie ułatwia działania zamachowców.


Źródła:
http://harrygambler2009.wordpress.com/2010/03/22/ikea-against-russian-corruption/
http://www.cbc.ca/world/story/2011/01/26/f-russia-masha-gessen.html http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110124164756AAx3p2D
http://www.bloomberg.com/news/2011-01-25/medvedev-blames-domodedovo-airport-manager-for-security-errors.html


 

 

 

do góry