Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Malezyjski wątek sprawy Alcatela

Funkcjonariusze Suruhanjaya Pencegahan Rasuah Malaysia (Malezyjskiej Komisji Antykorupcyjnej), kontynuując wątek przekupstw stosowanych przez francuskiego giganta telekomunikacyjnego Alcatel Lucent, zabezpieczyli szereg dokumentów rodzimego potentata z branży, Telekom Malaysia.

W wyniku ugody, jaką Alcatel zawarł z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, w zamian za odstąpienie o oskarżeń o nielegalne praktyki korupcyjne zgodził się zapłacić 137 milionów dolarów grzywny. Na terenie Malezji koncern za pośrednictwem łapówek miał sobie zagwarantować kontrakty o wartości 85 milionów dolarów.


Jak poinformowało źródło zbliżone do dochodzenia, zabezpieczona dokumentacja dotyczy Telekom Malaysia oraz spółki zależnej Alcatela. Spodziewać można się kontynuacji przesłuchań pracowników obu firm. Wstępne ustalenia nie potwierdziły, aby w korupcyjny proceder uwikłane były władze malezyjskiego potentata. Komisja jednak analizuje wszelkie przedsięwzięcia z jego udziałem.

Ze swojej strony Telekom Malaysia zapowiedział pełną współpracę z władzami oraz zdecydował się zatrudnić renomowaną firmę audytorską KPMG, by wspólnie z jej ekspertami przeprowadziła wewnętrzne dochodzenie mające wyjaśnić, czy pracownicy firmy dopuścili się w przeszłości nielegalnych praktyk korupcyjnych.

W toku postępowania prowadzonego przez amerykański wymiar sprawiedliwości ustalono, że 2 „konsultantom” Alcatel wypłacił łącznie kwotę 700 tysięcy dolarów w zamian za poufne szczegóły ofert złożonych przez konkurencję w toku procedury przetargowej.


Źródło: malaysianwireless.com

 

 

do góry