Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja poważnym problemem Chin

W dniu 29 grudnia 2010 roku chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua zamieściła na swojej stronie internetowej opracowany przez Biuro Informacji Rady Państwa (odpowiednik chińskiego rządu) raport dotyczący korupcji oraz walki z nią.

Już we wstępie autorzy dokumentu przyznają, że zjawisko korupcji obecne jest w Państwie Środka od dawna, od dawna też podejmowane są przez komunistyczne władze wysiłki, by ją zwalczyć. Sytuacja w dalszym ciągu jest poważna, zaś przestępstwa korupcyjne stają się coraz bardziej wyrafinowane i trudne do wykrycia. Przytoczone w dalszej części raportu dane obrazują skalę zjawiska i pokazują, że w kwestii walki z korupcją pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Mianowicie w latach 2003-2009 organy wymiaru sprawiedliwości prowadziły ponad 240 tysięcy spraw korupcyjnych.

 Jak podał portal wikinews.org, w minionych kilku latach w Chinach przeprowadzono kilka kampanii antykorupcyjnych. W ich wyniku do odpowiedzialności pociągnięto osoby ze szczytów władzy, takie jak szefa struktur partyjnych w Szanghaju, którego w 2008 roku skazano na 18 lat pozbawienia wolności za udział w sprzeniewierzaniu sum przeznaczonych na wypłaty emerytur, czy szefa policji miasta Chongqing, na którym w 2010 roku wykonano karę śmierci za łapownictwo i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Z drugiej strony w dokumencie wskazano, że władzom udało się odnotować znaczące sukcesy. Potwierdzeniem powyższego mają być dane dotyczące opinii publicznej na temat walki z korupcją. Zdaniem autorów raportu od 2003 roku odsetek osób, które deklarują zadowolenie z poziomu antykorupcyjnych wysiłków podejmowanych przez władze wzrósł z 51,9 do 70,6 procent, zaś z 68,1 do 83,8 procent wzrósł odsetek osób uważających, że skalę korupcji udało się ograniczyć. Ponadto, powołano do życia Krajowe Biuro Zapobiegania Korupcji  jako centralny organ, którego zadaniem jest zwalczanie przestępczości korupcyjnej, wprowadzono przepisy obligujące członków rządu oraz Komunistycznej Partii Chin do składania deklaracji majątkowych.

Źródła: en.wikinews.org; news.xinhuanet.com; antykorupcja.edu.pl; dwarkaparichay.blogspot.com

 

 

do góry