Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa do zadań specjalnych

Specjalna Grupa Operacyjna ds. Przestępstw Finansowych (Financial Fraud Enforcement Task Force) została powołana do życia przez prezydenta Baracka Obamę w listopadzie 2009 roku.

Zespół ten, mający być w założeniu skoordynowaną, ofensywną jednostką złożoną ze specjalistów z federalnych agencji rządowych, inspektorów generalnych, organów kontrolnych oraz lokalnych stróżów prawa, prowadzi śledztwa i składa akty oskarżenia ws. przestępczości finansowej. Koalicja ta składa się z co najmniej 20 agencji rządowych i 94 biur prokuratora. Kilka miesięcy temu grupa obrała za cel przestępstwa inwestycyjne w całym kraju. Trwająca niespełna 4 miesiące operacja pod kryptonimem „Zawiedzione zaufanie” (Broken Trust), która rozpoczęła się 16 sierpnia 2010 roku, doprowadziła do skazania 91 osób, z których kilka otrzymało wyroki ponad 20 lat więzienia. Na operację złożyło się 211 spraw karnych i 60 cywilnych. Jak dotąd w śledztwie przewinęło się ponad 300 podejrzanych w sprawach karnych i blisko 200 powodów w sprawach cywilnych. Jak podejrzewają śledczy, ofiarami działalności tych osób mogło paść nawet 120 tysięcy obywateli we wszystkich stanach. Stracili oni ponad 20 milliardów dolarów.


Operacja jest pierwszą tego typu w historii, obejmującą spektrum przestępstw inwestycyjnych. W dużej części polegały one na obietnicy dużych zysków z inwestycji, gdy w rzeczywistości opierały się na piramidach Ponziego czy oszustwach na rynku FOREX. W celu zabezpieczenia się przed możliwymi żądaniami wypłaty zysków zdarzało się, że spekulanci ogłaszali bankructwo.

Grupa zadaniowa wspomaga władzę wykonawczą na poziomie federalnym poprzez prowadzenie śledztw ws. poważnych przestępstw ekonomicznych, oraz zabiegając o odpowiednie sankcje wobec ich sprawców, ograniczając dyskryminację na rynkach finansowych oraz pomagając ofiarom w odzyskaniu środków.

 

Źródła: fbi.gov; stopfraud.gov
 

do góry