Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Integrity Award 2009-2010 przyznane przez TI

Po raz kolejny organizacja Transparency International przyznała Integrity Award. Pośmiertnie otrzymał ją Siergiej Magnicki, rosyjski prawnik brytyjskiej firmy Hermitage, który ujawnił oszustwo podatkowe na olbrzymią skalę oskarżając o udział w nim urzędników.

 Siergiej Magnicki zmarł w więzieniu, na kilka dni przed spodziewanym zwolnieniem, które następowało automatycznie, ponieważ po roku od aresztowania nie został rozpoczęty proces. W jego imieniu nagrodę odebrała matka.

W uzasadnieniu, przewodniczący Komitetu Integrity Award - Sion Assidon - powiedział, że Magnicky zrobił to, co inni uważają za niemożliwe – samotnie zmierzył się z potęgą mocarstwa.

Kolejnym wyróżnionym został Grégory Ngbwa Mintsa, który swoim uporem pomógł w rozpoczęciu 9 listopada tego roku śledztwa, które toczy się w sprawie nabywania przez afrykańskich przywódców  nieruchomości we Francji i luksusowych samochodów.

Kolejny laureat, Attotage Prema Jayantha, ujawnił system oszustw, jaki przez dwie dekady funkcjonował w lankijskiej służbie zdrowia, edukacji i sektorze transportowym. Oszustwa na podatku VAT mogły sięgnąć w tym przypadku sumy 37 milionów dolarów.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas XIV Międzynarodowej Konferencji Antykorupcyjnej w Bangkoku.

 

Źródła: antykorupcja.edu.pl; transparency.org

 

 

 

 

 

do góry