Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

I paid a bribe

Na przełomie sierpnia i września 2010 roku uruchomiona została strona internetowa www.ipaidabribe.com, której adres w tłumaczeniu na język polski oznacza „zapłaciłam/em łapówkę”.

Jej celem jest rejestracja anonimowych świadectw obywateli, w których to dzielą się oni swoimi doświadczeniami z przypadków, kiedy zetknęli się z propozycją wypłaty łapówki ze strony funkcjonariusza publicznego.

Strona zachęca obywateli, niezależnie od tego czy zgodzili się zapłacić łapówkę w zamian za wykonanie lub zaniechanie jakiejś czynności urzędniczej, czy też oparli się żądaniom funkcjonariusza publicznego, by podzielili się swoją historią z innymi użytkownikami portalu. W zamyśle strona ma posłużyć do zebrania w jednym miejscu świadectw całego spektrum korupcyjnego zjawiska, zarówno pod względem typów jego występowania (od drobnych sum płaconych drogówce po ogromne łapówki w zamian za kontrakty), jak również zasięgu terytorialnego (strona kierowana jest do wszystkich mieszkańców Indii, niezależnie od stanu, który zamieszkują), co ma unaocznić jego wszechobecność.

Ponadto, portal wraz z gromadzonymi relacjami ma utworzyć swoisty rynek wymiany poglądów na temat tego, w jaki sposób urzędnicy wymuszają łapówki od obywateli, a nawet wysokości opłat za poszczególne „usługi”. Zawarte w relacjach informacje posłużą do zobrazowania wzorców korupcyjnych funkcjonujących w indyjskim społeczeństwie. Co ciekawe, autorzy portalu jednoznacznie proszą o niepodawanie własnych danych osobowych, jak również danych osób sprzedajnych, a wyłącznie o nakreślenie okoliczności całego incydentu.

Tłumaczone jest to szczególnym podejściem do walki z korupcją twórców strony: nie pragną oni uczestniczyć w ściganiu pojedynczych przypadków łapownictwa, a likwidować ją systemowo, poprzez wspomnianą identyfikację wzorców korupcyjnych i na ich podstawie odpowiednią zmianę obowiązujących procedur i przepisów, czy ściślejszą egzekucję obowiązującego prawa.

Odpowiedzialną za stworzenie strony jest indyjska organizacja pozarządowa Janaagraha, która poprzez współpracę z obywatelami i administracją państwową dąży do poprawy jakości życia mieszkańców.

Pojawiają się już pierwsze efekty działalności portalu: departament transportu stanu Karnataka przeanalizował zamieszczone anonimowo relacje i na podstawie zawartych w nich szczegółowych informacji wezwał 20 urzędników do złożenia wyjaśnień.

Źródło: ipaidabribe.com, sunlightfoundation.com (11.10.2010)

do góry