Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Major skazany za próbę przemytu gotówki

Waszyngton. 8 października tego roku major amerykańskiej armii, Charles E. Sublett, został skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności za próbę przemytu pieniędzy z Iraku do Stanów Zjednoczonych, poinformował Asystent Prokuratora Generalnego USA, Lanny A. Breuer.

Sublett został skazany przez Sąd Okręgowy w Memphis w stanie Tennessee. Poza karą pozbawienia wolności, wobec Subletta orzeczono również dwuletni dozór, a także przepadek 107 900 dolarów oraz 17 120 000 dinarów irakijskich. Zgodnie z aktem oskarżenia, w styczniu 2005 roku Sublett przemycił ponad 100 000 dolarów w gotówce, ukryte w przesyłce nadanej z Iraku do Stanów Zjednoczonych.

Sublett pełnił służbę w Balad Regional Contracting Center w bazie zaopatrzeniowej USA (Logistical Support Area - LSA) Anaconda w Iraku od sierpnia 2004 do lutego 2005 roku, będąc odpowiedzialnym między innymi za ocenę oraz nadzór nad realizacją kontraktów zawieranych z firmami dostarczającymi amerykańskiej armii towary i usługi.

5 stycznia 2010 roku majorowi postawiono zarzuty, zaś 7 lipca przyznając się do winy poinformował, że 11 stycznia 2005 roku wysłał z Balad w Iraku do Killeen w Texasie paczkę, która została przejęta przez funkcjonariuszy celnych. Sublett przyznał, że w liście przewozowym zadeklarował nieprawdziwą zawartość przesyłki. Według podanych informacji miały się tam znajdować książki, dokumenty, biżuteria i ubrania o całkowitej zadeklarowanej wartości celnej w wysokości 140 dolarów, podczas gdy w rzeczywistości paczka zawierała 107 900 dolarów oraz 17 120 000 irakijskich dinarów w gotówce. Sublett przyznał, że nie wypełnił deklaracji dotyczącej transakcji instrumentami finansowymi wymaganej przepisami prawa federalnego podczas transportowania gotówki w kwocie wyższej niż 10 tysięcy dolarów na terytorium, bądź poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

Źródło: justice.gov (U.S. Department of Justice)

 

 

do góry