Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Problemy ze środkami z Global Fund tym razem w Mali

Powołując się na agencję informacyjną AFP, francuski kanał informacyjny France24 podał, iż szereg przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia Mali zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem sprzeniewierzenia środków pomocowych pochodzących z funduszu Global Fund.

Mieszczący się w Genewie Global Fund od 2002 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmuje się zbieraniem i rozdysponowywaniem pomiędzy rozwijające się państwa funduszy z przeznaczeniem na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią. Według oficjalnych danych pochodzących ze strony internetowej funduszu, 76 192 927 dolarów napłynęło do Mali w ramach realizacji projektów pomocowych.

Jeśli doniesienia o malwersacjach się potwierdzą, oznaczać może to, że wiele milionów dolarów z powyższej kwoty nie dotarło do potrzebujących. Zwłaszcza, że jak poinformował prasę w poniedziałek, 6 września 2010 roku prowadzący sprawę prokurator krajowy Sombe Thera, sprawa może dotyczyć środków na znacznie większą skalę, niż wstępnie ustalono.

Oświadczył on, że powierzenie Ministerstwu Zdrowia pieczy nad gospodarowaniem funduszami legło u podstaw wykrytych nieprawidłowości. Wstępnie opiewały one na kwotę przekraczającą 380 tysięcy dolarów, jednakże w toku postępowania ustalono, że ostateczna kwota będzie znacznie większa. We współpracy z przedstawicielami Global Fund, zgromadzono 55 tysięcy stron dokumentacji korupcyjnego procederu.

W związku ze sprawą aresztowanych zostało przynajmniej 10 osób, w tym urzędnicy niechlubnego ministerstwa.

Źródło: france24.com (6.09.2010)

do góry