Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prywatne interesy za publiczne pieniądze

Niezależna Komisja Przeciwko Korupcji (Independent Commission Against Corruption) z australijskiego stanu Nowa Południowa Walia uznała główną prawniczkę NSW Maritime, Tonette Kelly, za winną korupcji. Zarzucono jej fałszerstwo dokumentów, unikanie płacenia podatków oraz kłamanie w sprawie prywatnego biznesu, którym zarządzała w godzinach pracy.

NSW Maritime to stanowa instytucja odpowiedzialna za sprawowanie nadzoru nad transportem wodnym. Kelly pracowała tam jako główny radca prawny, w związku z czym była urzędnikiem opłacanym ze stanowego budżetu.

Jak poinformował dziennik „Brisbane Times” w wydanym raporcie podsumowującym przeprowadzone dochodzenie Komisja stwierdza, iż wielokrotnie w godzinach pracy załatwiała sprawy związane z prowadzoną przez nią firmą świadczącą wodne usługi transportowe, którą to działalność nadzoruje jej pracodawca. Dowodzi tego niezbicie fakt, iż jej służbowy numer telefonu widniał na firmowym papierze prowadzonego przez nią przedsięwzięcia przewozowego.

Ponadto, aczkolwiek roczne obroty jej firmy sięgały 120 tysięcy dolarów australijskich (340 tysięcy złotych), nie była zarejestrowana jako płatnik podatku Goods and Services Tax, GST (australijskiego odpowiednika VAT), w związku z czym uchylała się od płacenia podatków.

To już drugi raz, kiedy Kelly musi odpowiadać na powyższe zarzuty ze strony ICAC. Poprzednim razem, w 2004 roku, od odpowiedzialności uchronił ją korzystny wynik wewnętrznego dochodzenia zleconego przez Komisję.

W raporcie pośredniej krytyce poddano również kierownictwo NSW Maritime za niedostateczny nadzór nad pracą podwładnej, przez co umożliwiono jej działalność nie licującą z zajmowanym stanowiskiem funkcjonariusza publicznego.

Źródło: brisbanetimes.com.au (2.09.2010)

do góry