Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paraliż władzy w brazylijskim Dourados

W brazylijskim mieście Dourados, od środy nie ma kto sprawować władzy. Sytuacja taka powstała na skutek aresztowania wysokich rangą urzędników państwowych wchodzących w skład lokalnych struktur rządzących, w tym burmistrza miasta, jego zastępcy oraz członków rady miasta. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z zarzucaną im korupcją.

Dourados to miasto położone w południowo-zachodniej części Brazylii, niedaleko granicy z Paragwajem. Liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Zaistniała sytuacja spowodowała w mieście chaos.

Burmistrz miasta, Ari Artuzi, aresztowany został wraz z 27 innymi urzędnikami w policyjnej operacji pod kryptonimem Uragano. Zarzuca im się oszustwa przy przetargach oraz korupcję. W akcji zatrzymania urzędników uczestniczyło blisko dwustu funkcjonariuszy policji federalnej.

Wśród zatrzymanych znalazła się również żona burmistrza, Maria Aparecida de Freitas Artuzi, pracownicy wydziałów robót publicznych, finansów, administracji i usług, kilku członków rady miasta, biznesmen oraz dyrektor szpitala. Podczas przeszukania domu burmistrza, policja zabezpieczyła równowartość 57 tysięcy dolarów w gotówce.

Według śledczych proceder polegał na tym, że 10 procent wartości przyznawanych przez miasto kontraktów przeznaczanych było na finansowanie kampanii wyborczych i korumpowanie lokalnych polityków.

Źródła: dailymail.co.uk, laht.com (2.09.2010)

do góry