Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ICC nie rozwiąże antykorupcyjnego wydziału

Londyn. Międzynarodowa Rada Krykieta (International Cricket Council - ICC) odpiera krytykę formułowaną pod adresem funkcjonującego w jej strukturze wydziału antykorupcyjnego. Jednocześnie Rada zapewnia o determinacji w dążeniu do oczyszczenia rozgrywek.

Ostatnie zarzuty o korupcję w krykiecie związane są z podejrzeniem ustawienia wyniku meczu testowego między Anglią i Pakistanem na angielskim stadionie Lords. W sobotę w nocy brytyjska policja zatrzymała Mazhara Majeeda, podejrzanego o przyjęcie 150 tysięcy funtów łapówki za ustawienie meczu w taki sposób, by rozgrywano tak zwane "no ball", czyli rzuty spalone. Głównymi zawodnikami podejrzanymi w sprawie są dwaj gracze rzucający (ang. bowlers), Mohammad Aamer i Mohammad Asif.

Specjalny Wydział Antykorupcyjny (Anti-Corruption Special Unit – ACSU) powołany został 10 lat temu, po ujawnieniu zakrojonej na szeroką skalę afery z ustawianiem wyników meczy. Najpoważniejsze zarzuty usłyszeli wówczas Hansie Cronje – kapitan reprezentacji Południowej Afryki, Mohammad Azharuddin – kapitan drużyny indyjskiej oraz Salim Malik stojący na czele reprezentacji Pakistanu. Pracami wydziału kieruje Sir Ronnie Flanagan, były szef Królewskiej Policji Ulsteru (Royal Ulster Constabulary).


Funkcjonowanie wydziału w jego obecnej formie krytykuje były krykiecista pakistański Basit Ali. Jednocześnie wzywa do jego rozwiązania. Ali jest zdania, że funkcjonariusze wydziału nie mają dostatecznej wiedzy na temat zasad gry i możliwości oszustwa. „Funkcjonariusze Wydziału Antykorupcyjnego nie znają zasad gry w krykieta i dlatego nie są w stanie dostrzec oszustwa w grze (…), nawet jeśli ma ono miejsce bezpośrednio pod ich nosem”, powiedział Basit dla serwisu  Pakpassion.net.

W miejsce funkcjonowania wydziału w obecnym kształcie, Basit proponuje powołanie zespołu, w skład którego mieliby wchodzić doświadczeni gracze w krykieta. „To co ICC powinna teraz zrobić, to powołać zespół doświadczonych krykiecistów w celu kontrolowania zawodników w trakcie gry”, powiedział. Poinformował także, że gotowy jest zarekomendować ICC byłych zawodników posiadających wieloletnie doświadczenie w grze w krykieta, którzy mogliby współtworzyć taki zespół.

Źródła: sify.com (1.09.2010), timesofindia.indiatimes.com (2.09.2010)

do góry