Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fiński instytut tłumaczy się z zakupu szczepionki

Minister Sprawiedliwości Finlandii sprawdza czy Państwowy Instytut Zdrowia (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos - THL) przyjął pieniądze na badania od firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline, w zamian za pozytywne zaopiniowanie zakupu dużych ilości wytwarzanych przez przedsiębiorstwo szczepionek przeciw świńskiej grypie -

Jak można przeczytać na stronie Instytutu, 25 sierpnia tego roku, THL zarekomendował wycofanie kontrowersyjnej szczepionki Pandemrix, do czasu wyjaśnienia, czy jej stosowanie może powodować śpiączkę u dzieci i młodzieży. Jak dotąd u ponad 90 milionów ludzi na całym świecie, w tym 4 milionów dzieci, zastosowano Pandemrix.

Firma GlaxoSmithKline od kilku lat walczyła o poprawę wizerunku. W 2008 roku w Wielkiej Brytanii prowadzone było śledztwo w sprawie możliwego przekupienia przez nią członków reżimu Saddama Husseina.

W 2003 roku włoskie władze prowadziły dochodzenie wobec tamtejszego oddziału GlaxoSmithKline. Policja była w posiadaniu ponad 13 tysięcy godzin nagrań z rozmów prowadzonych w 15 włoskich prowincjach. Konwersacje te kwestionowały uczciwość firmy podobnie jak niemal trzech tysięcy lekarzy, w większości internistów. W wyniku śledztwa 37 pracowników GSK Italy zostało oskarżonych o korupcję.

Zarówno instytut, jak i firma GlaxoSmithKline zaprzeczają ostatnim oskarżeniom.

Źródła: thl.fi; bmj.com(1.09.2010); bmj.com (22.02.2003)

 

 

 
 

do góry